Dbaj o serce ❤️- ono odmierza czas Twojego życia!

 In zdrowie
D

ziś chcę podzielić się z Wami cennymi informacjami na temat chorób serca, ich przyczyn i sposobów leczenia dietą. Serce jest centrum życia każdego człowieka, a jego bicie odmierza nasz czas. Dopóki ono bije, dopóty my żyjemy.

Wszelkie dolegliwości zdrowotne związane z sercem jak: bóle w klatce piersiowej, palpitacje serca, zawały, wysokie ciśnienie krwi, omdlenia lub zatkane tętnice, są dziś bardzo często występującymi chorobami i dolegliwościami wielu ludzi na całym świecie. Pęd życia, niewłaściwa dieta, brak ruchu i wiele innych czynników powoli uszkadzają tak ważny organ naszego ciała.

Według Medycyny Chińskiej serce nie obejmuje tylko samego narządu, ale pod pojęciem tym mieści się koncepcja serca jako ośrodka umysłowo-emocjonalnego, co znajduje odzwierciedlenie w różnych zwrotach językowych, np. „miej serce”, włóż w to trochę serca”, „coś leży mi na sercu”, „serce o mało nie pękło mi ze strachu”.

W problemach zdrowotnych serca kryje się mnóstwo stłumionych emocji, które proszą się o uwolnienie, a jeśli go nie mają, to w to miejsce pojawiają się napady gniewu, frustracji i częste zmiany nastroju, bardzo negatywnie wpływające na nasze samopoczucie, pracę serca i jego rytm.

Tym co zakłóca pracę naszego serca jest też brak ruchu, rozumianego nie tylko jako ruch fizyczny, ale i ruch w naszych emocjach. Bywa, że czasami utykamy w życiu w jakimś punkcie, nie wiemy, w którą stronę pójść, co zrobić, wtedy nasze serce też traci swój prawidłowy rytm. Pojawia się wewnętrzny niepokój, strach, lęk przed przyszłością, przed podjęciem jakiejś decyzji. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy zbyt racjonalnie podchodzimy do życia, nadmiernie obciążamy głowę martwieniem się o przyszłość, roztrząsaniem przeszłości.
Im mniej żyjemy sercem tym bardziej pozbawiamy go energii, a dominacja logicznego myślenia prowadzi do utraty poczucia własnego wnętrza, a przez to do strachu.

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości związanych z sercem, przede wszystkim powinniśmy zadać sobie najpierw pytanie, czy żyjemy pełnią serca? Czy słuchamy jego głosu podczas podejmowania różnych życiowych decyzji? Czy jednak podchodzimy do wszystkiego wyłącznie rozumowo? Pamiętajmy, że serce ma racje, których rozum nie zna…
Dopóki nie zajrzymy w głąb siebie, nie popatrzymy na swoje potrzeby i na to, czy żyjemy zgodnie z samym sobą, lekko, bez problemów i zgodnie z wyznawanymi wartościami , dopóty nasze serce nie będzie funkcjonować prawidłowo. Zakłócenia pracy serca zawsze bowiem wołają o to, by bardziej się wsłuchać w jego głos, iść za głosem intuicji, własnych uczuć, swojego wnętrza.

Osoby o zdrowym sercu potrafią z łatwością wyrażać swoje uczucia, są życzliwe, czują się skromne w obliczu cudów jakie postrzegają swoimi otwartymi sercami i uważnymi umysłami. Bez wysiłku potrafią na wskroś przejrzeć każdy problem, dochodząc do łatwych rozwiązań.

Bóle serca mogą też powstawać z powodu niespełnionej miłości do siebie, bliskich, świata, do samego procesu życia. Stare urazy i zazdrość, lęk i gniew nie pozwalają prawdziwie ludziom kochać. Czują się oni samotni i boją się samotności. Serce często boli tych, którzy przepełnieni są litością i współczuciem. Pomaganie ludziom poprzez branie na siebie ich bólu i cierpienia – „serce krwawi”, „brać sobie do serca”, sprawia, że serce powoli zamyka się, a jego naczynia zwężają się. Należy oczywiście pomagać innym ludziom, ale z miłością i radością, a nie litością. Nie jesteśmy w stanie pomóc innym, nawet tym najbliższym, kiedy zapominamy o sobie i swoich potrzebach.

Jakość naszego serca wymalowana jest na naszej twarzy. To blask naszych oczu, duża siła spojrzenia oraz ładny wygląd i świeżość naszej cery, ładne zabarwienie naszej skóry. Serce wyraża się też poprzez naszą mowę, ton głosu. Serce to też przejrzystość naszego umysłu, jasny sposób mówienia poprzez proste i właściwe słowa użyte we właściwym czasie. Nadmierne mówienie, gadatliwość, może wyczerpać nasze serce. Nauczyciele są dlatego narażoną grupa zawodową. Naturę serca wyrażają życzliwość, radość, dostępność, wrażliwość.

Koniecznie sprawdź czy nie występują u Ciebie takie objawy i jak sobie z nimi radzić.

NIEDOBÓR QI SERCA

Osoby z niedoborem energii życiowej serca utraciły napęd życiowy w zakresie aktywności fizycznej i umysłowej. Nie mają siły do podejmowania działań, mają też niechęć do mówienia, mówią cicho i spowolniałe. Mogą u nich występować spontaniczne poty (nawet przy niewielkim wysiłku), pojawia się tendencja do zadyszki, bladość twarzy. Występują zaburzenia snu, problem z zaśnięciem ze zmęczenia. Osoby takie charakteryzuje też ciągłe zmęczenie.
Należy unikać produktów o smaku gorzkim jak sałata, cykoria, herbata kawa oraz smaku kwaśnego i produktów ochładzających.
Osoby z takimi objawami potrzebują smaku słodkiego, ogrzewającego: owies, słodki ryż, marchewka, ziemniaki, słodkie pieczone w piekarniku ziemniaki. Owoce suszone, daktyle, morele, rodzynki, figi, wskazane są również jaja kurze i przepiórcze gotowane na miękko. Wskazane jest również mięso: wołowina i cielęcina oraz dziczyzna, baranina, które wzmacniają nerki. Bardzo dobre zioło na niedobór Qi serca: żeń szeń, żeń szeń biały.

NIEDOBÓR KRWI SERCA

Przyczyną może być brak snu, niedosypianie, nadmiar uczenia się np. podczas egzaminów, zarywanie nocy, duża ilość kawy, nadmierne czytanie wieczorem i w nocy. Przyczyną mogą być emocje, które powstają w umyśle, a dotykają serca: gniew, zazdrość, pożądanie, ale również te chłodniejsze: smutek, lęk, strach.
Objawami tych dolegliwości jest problem z pamięcią i koncentracją, budzenie się w nocy, intensywne sny, trudności z zaśnięciem (dużo energii, niepokoju, skłonność do przerabiania wszystkiego co się wydarzyło), palpitacje serca (nagłe, gwałtowne bicie serca), częste mruganie oczami (wynik zmęczenia). Ważny jest tu sen, jego dobra jakość.

Należy unikać: smaku gorzkiego, smaku ostrego, smaku słonego – produkty osuszające płyny i krew. Unikamy kawy, czarnej i zielonej herbaty. Unikamy sauny (nie można nadmiernie się pocić), nadmiernego wysiłku fizycznego, unikamy też nadmiernej aktywności umysłowej.
Zalecany jest smak słodki
Zboża: pszenica, mleko krowie ekologiczne – szklanka mleka przed snem.
Wskazane warzywa o smaku słodkim: dynia, marchewka,, burak, suszone owoce, daktyle, liczi, figi.
Produkty mleczne: mleko, twarożek, masło, które bardzo uspokajają serce. Zalecane mięso to kurczak, wołowina i cielęcina.

NIEDOBÓR JANG SERCA

Np. niewydolność serca (zawał serca). Skrajny przypadek. Występuje często u ludzi starszych, po długotrwałych chorobach.
Występują duszności z palpitacjami, krótki oddech, zadyszka po niewielkim wysiłku, ból w okolicy klatki piersiowej, stan chronicznego zmęczenia, wypalenia, braku sił, twarz blada o niebieskawym odcieniu. Mogą się pojawić niebieskie zabarwienie warg i paznokci, puchnięcia kostek i obrzmiałe nogi.

Unikamy ochładzających produktów – surowych owoców, warzyw, soków owocowych, uważamy na smak kwaśny, unikamy smaku gorzkiego np. sałaty, unikamy też produktów mlecznych.

Zalecane są produkty ogrzewające – kasza gryczana, płatki owsiane. Warzywa: koper włoski, marchew, cebula, por, czosnek owoce pieczone, gotowane w alkoholu (wiśniówka), czerwone wino.
Mięso: szczególnie baranina, dziczyzna, owoce morza.
Przyprawy rozgrzewające: cynamon, goździk, gałka muszkatołowa, anyż, rozmaryn, bazylia, żeń szeń koreański (najlepiej preparowany w winie).

Wino cebulowe na osłabione serce: kilka małych cebul (im mniejsze tym lepsze), drobno kroimy i zalewamy czerwonym winem półsłodkim. Wina tyle aby zakryć cebulę. Odstawiamy na 2-3 doby i pijemy 1 łyżka 2-3 razy dziennie. Przechowywany w lodówce.

NIEDOBÓR YIN SERCA

Występują takie objawy jak bezsenność, łatwe wybudzanie, problemy z zasypianiem, uderzenia gorąca, poty nocne, palpitacje, tendencja do ataków paniki, nagły strach. Objawy te wpisują się we wzorzec menopauzy, ale można je też mieć poza menopauzą. W wyglądzie zewnętrznym występuje zaczerwienienie twarzy.

Unikamy smaku gorzkiego. Kawa jest nie wskazana, eliminujemy tymianek, rozmaryn, unikamy wysoko % alkoholu, a także czerwonego wina, unikamy pikantnych przypraw, chili, pieprz, unikamy cebuli, czosnku, pory (są zbyt gorące), unikamy owoców morza, baraniny, dziczyzny, octu. Przeciwwskazany jest żeń szeń, unikamy też smaku słonego.

Zalecane są: kapusta, buraki, szpinak, cukinia, bakłażany, blanszowana sałata, słodkie ziemniaki, pure z ziemniaków z masłem, dynia, marchewka, rośliny strączkowe. Ze zbóż: pszenica, orkisz, żyto, kaszka manna z mlekiem i miodem i daktylami przed snem, które uspokajają serce, ewentualnie można dodać jedno żółtko. Wskazane miody i słody.
Orzechy, sezam (tylko ostrożnie z ilością), daktyle, figi, owoce liczi, Wskazane produkty mleczne: mleko, masło, jogurty, kwaśne mleko, jajka, oleje dobrej jakości . Mięso: kaczka, królik, Ryby: łosoś ale dziki, makrela, ryby gotowane na parze, w galarecie, piwo. Piwo uspokaja osoby mocno pobudzone (szczególnie pszeniczne, słodkie).

NADMIAROWY OGIEŃ SERCA

Przyczyną może być stan długiego czasu bycia pod presją, charakterystyczny dla okresu dojrzewania, stan nadmiernej ekscytacji, pobudzenia, stany nadmiernego pożądania (nie tylko fizycznego, ale też umysłowego pożądania wiedzy), długotrwały stan niepokoju, nadmierna ilość wypijanej kawy, nadmierne opalanie na słońcu.
Występują wtedy problemy ze snem, z zasypianiem, stan ciągłego niepokoju, szybka mowa, zacinanie się, jąkanie, wyrażanie się w gwałtownych, szybkich ruchach, gwałtowne zachowania niepokoju.
Z zewnętrznych symptomów: czerwona twarz, histeryczny śmiech (typowe dla nastolatków, śmiech bez powodu). Na języku mogą pojawić się wrzody, stan zapalny języka, stany zapalne dziąseł, krwawienie z dziąseł, krwawienie z nosa (dotyczy głównie okresu dojrzewania), problemy z oczami (stan zapalne spojówek). Język czerwony na samym koniuszku, żółtawy nalot na języku.

Unikamy używek: kawa, herbata, coca cola, (wszystkiego co pobudza), ostrych przypraw, mocnych alkoholi, czerwonego wina, pożywienia o gorącej naturze, smażonego.

Wskazane są: sałata cykoria, burak, szpinak, pieczarki, kapusty, owoce: truskawki, melony, rabarbar, zamiast mięsa produkty sojowe i tofu, fermentowane produkty mleczne np. jogurt.

Kochani z całego serca, życzę Wam zdrowego serca!
Nadchodzi lato, pora roku, kiedy ma ono swoją największą aktywność. To czas zabawy, radości, podróży, pomagania innym. To czas obfitości świata zewnętrznego, które w nas wnika i nas odżywia. Wyrażajmy swoją ekspansję, lekkość, wzrost, aktywność i twórczość, a serce nam się odwdzięczy.

Leave a Comment

0