Wątroba – najbardziej przeciążony organ u współczesnego człowieka

 In odżywianie, zdrowie
I

nie ma się co dziwić… Zbyt duża ilość tłuszczu, środków chemicznych, używek, wynaturzonego pożywienia, które zakłócają setki skomplikowanych procesów biochemicznych zachodzących w tym narządzie.

Z drugiej strony negatywne, wyniszczające wątrobę emocje – gniew, przygnębienie, frustracja, kłótnie bez powodu, niecierpliwość, złość, przemoc, zapalczywość, nieuprzejmość, drażliwość, arogancja, nieustępliwość, agresywność – taki wątrobowy czyli impulsywny, wybuchowy typ osobowości.

Jeśli chcemy mieć zdrową wątrobę, musimy działać w tych dwóch obszarach – diety i emocji, tylko to pozwoli utrzymać naszą wątrobę ale i każdy inny organ naszego ciała w bardzo dobrym zdrowiu.

Dziś dzielę się z Wami bardzo cenną wiedzą na temat zaburzeń wątroby, przyczyn ich powstawania i sposobów radzenia sobie z nimi, oczywiście głównie dietą.

Od wielu lat odkrywam i to ciągle na nowo, jak cudowne właściwości lecznicze – dla niemal każdej choroby, może mieć odpowiednie pożywienie i praca nad własnymi emocjami. Czerpię wiedzę z długoletniej tradycji Medycyny Wschodu, która do dziś zupełnie nie straciła nic na swojej aktualności.

Zawsze będę zachęcać Was do brania odpowiedzialności za swoje zdrowie, nie tylko za to jakie wybory żywieniowe każdego dnia podejmujecie, ile jest ruchu i aktywności w Waszym życiu, ale przede wszystkim, jakie emocje Wam towarzyszą, jak patrzycie na otaczający Świat i ludzi, ile w Was miłości, odwagi, radości i pokory. Pamiętajmy, że nasze ciała są tylko projekcją naszych umysłów.

PO CZYM POZNAMY, ŻE NASZA WĄTROBA MA SIĘ DOBRZE?

Osoby ze zdrową wątrobą są harmonijne, cieszą się dobrym samopoczuciem, mają zrównoważony temperament, są cierpliwe, elastyczne, dzięki czemu mogą ze spokojem przezwyciężać codzienne problemy, podejmować trudne decyzje, planować i skutecznie realizować swoje własne marzenia. Osoby takie nie mają problemów emocjonalnych i nie „zielenieją” z zazdrości. Osoby takie cechuje chęć do ruchu, wysoki poziom energii i kreatywności. To takie trochę wstań i idź, to nasze działanie, nasza wola, nasza witalność.

Żeby był jednak ruch do działania, potrzebna jest energia, i to właśnie za regulowanie przepływu energii w naszym ciele, rozprzestrzenianie jej i uwalnianie odpowiedzialna jest nasza wątroba. to po cieple naszego ciała poznamy jakość przepływu naszej energii.

Wątroba stanowi też główny ośrodek metabolizmu, syntezy białek, neutralizowania trucizn i regulowania poziomu cukru we krwi, przechowuje również glikogen, przekształcając go z powrotem w glukozę, kiedy jest ona potrzebna do wytworzenia energii.

W Chinach mówi się, że wątroba rządzi oczami i dlatego wiele ich chorób można wiązać się właśnie z nią.

Stan naszej wątroby to również stan naszych ścięgien i więzadeł, stopień ich napinania i elastyczności. To jakość naszego ruchu, nasza gibkość i giętkość. To siła naszych mięśni, wyprostowana postawa naszego ciała, to ogólnie nasza dobra siła fizyczna. To też dobry sen bez wybudzania się w środku nocy.

A teraz kilka najczęściej występujących problemów z wątrobą i sposoby radzenia sobie z nimi.

NIEDOBÓR KRWI WĄTROBY

Przyczyną może być niewłaściwe odżywianie np. nadużywanie smaku gorzkiego i ostrego, jakiś nagły stan – nagłe krwawienie, operacja, poród u kobiet, nadmiar ognia w sercu np. u studentów przed sesja egzaminacyjną, nadmierna aktywność sportowa szczególnie u zawodowych sportowców.

Głównym objawem jest Anemia – której objawy są widoczne już jako ból oczu, ich pieczenie, częste mruganie, uczucie piasku, kurza ślepota, osłabienie widzenia o zmroku, łamliwe włosy, kruche paznokcie. Pojawiają się też skurcze, tiki nerwowe, napięcie mięśniowe, skąpe krwawienie miesiączkowe, bolesne miesiączki, problemy ze snem, budzenie się w nocy, intensywne sny.

NALEŻY UNIKAĆ:
* produktów o smaku gorzkim i ostrym
* kawy, herbaty gdyż mają smak gorzki i są to bardzo osuszające napoje

ZALECANE:
* pszenica, orkisz, żyto, amarantus, słodki ryż, owies
* warzywa: szczególnie z zabarwieniem zielonym i czerwonym (marchew, buraki, kapusta czerwona, brokuły, szpinak, jarmuż, brukselki, botwinka, rzeżucha, słodkie ziemniaki, dynia, koper włoski
* owoce: czereśnia, śliwki, granaty, winogrona, daktyle, figi, owoce liczi, kompoty z tych wszystkich owoców z dodatkiem daktyli, rodzynek. Mięso: kurczak, wątróbka
* zioło Dang Gui, herbatka z róży, z hibiskusa
* wskazane są ryby – szczególnie, karp, owoce morza, ostrygi, ośmiornice, małże, zupy rybne, jajka (szczególnie żółtko)
* ziarna: sezam, i słonecznik

NIEDOBÓR YIN WĄTROBY – przypadek poważny i chroniczny

Do tego niedoboru mogą doprowadzić choroby zakaźne typu żółtaczka, zapalenie wątroby, malaria, AIDS, choroby nowotworowe. Bardzo uszkadzające są też radio i chemioterapia, długotrwała antybiotykoterapia, stosowanie sterydów.
OBJAWY – podobne jak powyżej, mogą dodatkowo pojawić się bóle w klatce piersiowej. Mogą pojawić się zaparcia, zawroty głowy, bóle migrenowe, szumy w uszach.
Osoby te cechuje napiętość, nerwowość, irytacja, skłonność do zachowań agresywnych. Kolejnym objawem są poty nocne. Na twarzy czerwone policzki, a cała twarz blada. U osób z tym niedoborem może się pojawić problem z niedowagą, wyczerpanie, wypalenie, brak siły by realizować to co się zaczęło, brak wytrwałości. Problemy z suchością oczu, kurza ślepota, sucha skóra, suche wypadające włosy, łamliwe paznokcie. Zaburzenia miesiączkowania (skąpa lub w skrajnym przypadku brak miesiączki), ból podczas miesiączki.
Mogą pojawić się problemy ze skurczami, napięciami mięśniowymi, ból pleców, wczesne siwienie, zaburzenia snu, budzenie się w nocy, trudności z zasypianiem, koszmary senne.
Podstawową terapią jest dobry sen. Wątroba się regeneruje między 1-3 w nocy.

UNIKAMY
* smaku gorzkiego i ostrego, tymianek, rozmaryn mogą być za gorące
* octu, alkoholu wysoko %, czerwonego wina
* uważamy na nadmiar smaku słonego

ZALECENIA
* warzywa: cukinia, kabaczek, bakłażan, seler, buraki, kapusty, pomidory, pieczarki, kalafiory, brokuły
* owoce: kompoty z owoców, suszone owoce, śliwki, morele, figi, rodzynki
* zboża: pszenica w postaci grysiku, kukurydza, jęczmień, proso, nasiona i orzechy są bardzo ważne
* mięso: kaczka, wołowina, cielęcina
* oliwki, oleje dobrej jakości, olej z zarodków pszennych, olej sezamowy, produkty mleczne, śmietana, mleko, ser
* piwo pszeniczne
* przy problemach ze snem mleko z miodem, szafranem dodajemy nieco kardamonu
* wszelkiego rodzaju wodorosty, tofu, rośliny strączkowe (szczególnie ciemne fasole)

ZASTÓJ ENERGII QI WĄTROBY

Głównym i najczęstszym problemem są emocje i frustracja. Jeżeli nie jesteśmy kreatywni, nie możemy wyrazić swojego potencjału doprowadzamy do zastoju energii Qi wątroby. Należy wyrażać radość z codziennego życia.
Zabronione są słodycze i alkohol, których używamy do poprawienia nastroju. Unikamy nabiału, smażonych i tłustych produktów, słodyczy (szczególnie czekolady), wieprzowiny (kiełbasy), produktów przetworzonych, głęboko mrożonych.

OBJAWY – stany depresyjne, przygnębienia, stłumienie takiej osoby. Wzdychanie bez powodów. Odczucie kulki w gardle – dotyczy osób, które mają problem w wyrażaniu emocji, gniewu. U osób tych pojawia się zmienność nastrojów, odczuwają one irytację. Pojawia się aspekt bólu fizycznego i psychicznego.
U kobiet – problemy ginekologiczne, zmiany w cyklu miesiączkowym, obrzmienie piersi, brzucha. Bolesne miesiączki, skrzepy w krwi menstruacyjnej, zaparcia związane z emocjami, problemy z wypróżnianiem na wyjazdach. Mięśniaki, endometrioza. Mogą się pojawić bóle i skurcze żołądka.
U mężczyzn – problemy z żołądkiem.

W pierwszej kolejności należy rozpoznać przyczynę, zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny i tym obszarem się zająć.
Zacznijmy wyrażać siebie poprzez taniec, malowanie, masaż, terapię śmiechem, medytację.
Dieta ma być lekka, nie obciążająca wątroby, warzywa, zboża z niewielką ilością ziół (imbir, mięta, bazylia), skórki cytrusów dodajemy je do herbatek, kompotów. Słodkie warzywa i owoce, ryż, brzoskwinie, kasztany, buraki, żyto, sałaty, szparagi, lucerna, herbatka z rumianku, herbatki kwiatowe, róża, Jaśmin, kwiat pomarańczy, kwiat lawendy, kwiat krwawnika.
Kominki aromatyczne z olejkami cytrusowymi – pomarańcza, cytryna, bergamotka, olejek różany, lawendowy.

OGIEŃ WĄTROBY

Może pojawić się u osób bardzo aktywnych, również zawodowo, na wysokich stanowiskach menedżerskich, mają one dużą za coś odpowiedzialność. Są to bardzo silne osobowości. Osoby o mocnym głosie, dużo mówiące. Mogą do tego doprowadzić błędy żywieniowe – nadmiar mięsa mocno przyprawionego (przypraw, cebuli, czosnku) nadużywanie alkoholu wysoko %. Emocje mogą być przyczyną i skutkiem: gniew, agresja, krzyki, awantury, osoby takie nie mają poczucia winy z tego zachowania.
Osoby takie mają tendencję do czerwienienia się na twarzy, ciągłe uczucie gorąca, w zimie otwierają okna, mają zaczerwienione oczy, skłonność do wysokiego ciśnienia krwi, mają pulsujący ból głowy na czubku głowy, boczne skroniowe też mogą się pojawić, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, problemy ze snem. Osoby takie chodzą późno spać, późno pracują. Sen jest przerywany, łatwe budzenie się. U kobiet intensywne krwawienia miesięczne.

NALEŻY UNIKAĆ:
* ostrych ogrzewających przypraw (cebuli, czosnku) mięso, owoce morza alkohol wysoko %
* potraw tłustych, smażonych, grillowanych, umiar z solą

WSKAZANE:
* zielona herbata, kawa, yerba mate, sałaty wszelkiego rodzaju, cykoria, surówki, dieta wegetariańska, kuracja sokami
* zboża: ryż, proso
* warzywa: kalarepa, kapusta, brukselka, karczochy, brokuły, pieczarki, buraki, szpinak, ogórki, pomidory, rzodkiew. Warzywa na surowo, gotowane, na parze, kiełki lucerny.
* napoje: soki warzywne i owocowe, sok jabłkowy, zakwas chlebowy, piwo
* owoce: tropikalne, arbuz, mango, jabłka, rośliny strączkowe, na przykład zamiast mięsa fasolka mung
* grzyby: np. dodatek do mięsa, mięso z warzywami

NADMIAR GORĄCEJ WILGOCI – Są to otwarte drzwi do chorób zakaźnych

Przyczyny mogą tkwić w konstytucji naszego ciała ale i w błędach żywieniowych – pokarmy tłuste i ostre, produkty smażone, kombinacja słodko ostra nie jest wskazana, kandyzowany imbir, sosy np. słodko kwaśne (kuchnia hinduska). Jedzenie nadmiaru wieprzowiny, kiełbasy, przekształcanie zimnej wilgoci w wilgoć gorącą.
OBJAWY – mdłości, reakcja na zapachy, nadwrażliwość, uczucie pełności, w obszarze brzucha. Problemy skórne związane z wysiękami, egzemy, grzybice, opryszczka, opryszczka genitaliów u mężczyzn, półpasiec, zapalenie wątroby, żółtaczka, bóle głowy (nawet z wymiotami) na czubku głowy i skroniowe. Jedna z typowych przyczyn migren. Twarz tłusta, błyszcząca, żółtawy odcień twarzy.

UNIKAMY:
* tłustych serów, smażonych, pleśniowych, pizzy z serem, smażony camembert
* fast foodów – frytki, hamburgery, chipsy
* masła orzechowego, tachani, orzechów
* słodyczy tłustych, bitej śmietany, kremów, tortów

WSKAZANE:
* smak gorzki, mniszek lekarski, cykoria, goryczka, tysiącznik, ostropest, krwawnik
* zioła aromatyczne: kardamon, majeranek, kminek, oregano, skórki pomarańczy
* sauna: poprzez poty pomaga pozbyć się toksyn
* DIETA: dużo warzyw, surowych rzeczy, sałaty, kiełki
* zboża: ryż proso, unikać mięsa na jakiś czas

Moi drodzy życzę Wam zdrowia i harmonii w każdym obszarze Waszego życia!

Showing 6 comments
 • Nati
  Odpowiedz

  Kurcze, calkiem ciekawy ten artykul. Czlowiek sobei nie zdaje sprawy ze watroba jest taka wazna, poki nie zacznie bolec… Pozdrawiam!

  • Kasia
   Odpowiedz

   Dziękuję bardzo. Proszę śledzić stronę. Lada moment ukaże się e-book z bardzo cenną wiedzą.
   Pozdrawiam serdecznie

 • Paula
  Odpowiedz

  Szczegółowe opisane poszczególne dysfunkcje wątroby. Bardzo cenna wiedza. Dziękuję 😊

  • Kasia
   Odpowiedz

   Dziękuję bardzo. Proszę śledzić stronę, lada dzień ukaże się e-book z bardzo cenną wiedzą.
   Pozdrawiam serdecznie

 • Ananas
  Odpowiedz

  Bardzo ciekawe I niesamowicie trafne, fascynujace jest jaka duża mądrość posiada medycyna chińska! Uwielbiam, studiuje i zachwycam się nią coraz bardziej. Swietny artykuł, rzeczowy i z gotowymi radami jak można sobie zacząć pomagać we własnym zakresie. Podoba mi się tez myśl o tym ze sami powinnismy brać odpowiedzialność za nasze zdrowie-wyznaje te sama zasadę. Serdecznie pozdrawiam!

  • Kasia
   Odpowiedz

   Dziękuję Pani Aniu. Już niedługo e-book ze wszystkimi głównymi narzadami ich chorobami i leczeniem za pomocą diety. Ponad to inne cenne informacje. Zapraszam serdecznie
   Pozdrawiam
   Katarzyna Dobrowolska

Leave a Comment

0