O tym pierwiastku, jego znaczeniu dla zdrowia, dawkowaniu i źródłach, zazwyczaj mówi się w kontekście chorób tarczycy. Jednak wiele badań naukowych prowadzonych na całym świecie dowodzi, że jod ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu i powinien być stałym elementem naszej codziennej diety.
Kleik ryżowy congee jest przykładem dania jednogarnkowego, gdzie w tradycyjnym congee bazą jest ryż, ale może nią być kasza jaglana, płatki owsiane, kasza gryczana czy kukurydziana.
W dobie tak wielu chorób cywilizacyjnych znajomość swojego stanu odżywienia jest niezmiernie ważna i jest ważnym punktem odniesienia do ewentualnych korekt w diecie, czasowej suplementacji czy innych prozdrowotnych działań.
Jest to wyjątkowe białko, które obok elastyny, stanowi strukturalną podstawę budowy naszej skóry. Zabezpiecza ją między innymi przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych.
Ilość spożywanej wody ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka, w końcu stanowi ona 2/3 masy całego ciała. Chociaż istnieje teoria, że powinno się spożywać około 2,5 litra wody dziennie, najważniejszą zasadą odnośnie indywidualnego spożycia wody jest(...)
W czym tkwi sekret długowieczności Japończyków? Czy możemy się czegoś od nich nauczyć? Czy chodzi tylko o dietę, czy może o coś co ma silniejszą moc niż zdrowe lokalne produkty? Warto zaznaczyć, że wśród ich mieszkańców rzadko występują choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory czy choroby przewlekłe, a demencja starcza występuje w niewielu przypadkach.
Od niepamiętnych czasów wykorzystywano leczniczą moc zielonych roślin. W czasie choroby pacjent żywiony był wyłącznie różnego rodzaju trawami i zielonymi roślinami bogatymi szczególnie w chlorofil, ale i wiele innych cennych witamin i minerałów.
Odpowiem wprost, i jedno i drugie. W tym artykule kilka słów o tym kiedy i dla kogo jest szkodliwa, a kiedy używać umiarkowanie, ze względu na jej lecznicze właściwości.
Pewne produkty, czy zioła ze względu na swój smak, mogą być z jednej strony bardzo pomocne w leczeniu wielu schorzeń, z drugiej zaś mogą być zagrożeniem, stąd wiedza w tym zakresie wydaje się niezbędna - by po prostu sobie nie szkodzić.
Na zmianę termiki produktów może mieć wpływ kilka rzeczy i tak poziom ciepła potraw podniesie gotowanie, dokładne przeżuwanie, krojenie, mielenie, bardziej ciepłe będą te gotowane na gazie czy ogniu niż te na kuchenkach elektrycznych...
Częste przeziębienia i grypy, alergie, zespół chronicznego zmęczenia, choroby zwyrodnieniowe (m.in. nowotwory, artretyzm) to tylko kilka poważnych symptomów spadku odporności. Co robimy w takich przypadkach? Bardzo często jeszcze bardziej ją osłabiamy.
Starzenie się, choć jest naturalnym i nieuniknionym procesem i dotknie każdego z nas, to jednak często budzi lęk, który wynika z panującego stereotypowego poglądu, że starość musi być smutna, samotna, zniedołężniała ...
Jedną z fundamentalnych zasad rozsądnego i zdrowego odżywiania jest dla mnie odżywianie się zgodnie z porami roku, jakie występują w naszym klimacie. Choć mówi o tym bardzo dużo Medycyna Chińska, przecież i w naszym kraju jeszcze za czasów naszych mam, babć czy prababć jadało się to, co było dostępne o danej porze roku.
Myślenie w kategoriach, że pigułki, nawet te witaminowe, to panaceum na wszystko, to droga na skróty prowadząca donikąd dla konsumentów i miliardowe zyski dla ich producentów. Spotykam się często z opinią, że ekologiczna żywność jest droga, że kogoś na nią nie stać.
Chociaż najbardziej popularne są w kuchni azjatyckiej z racji ich występowania, to i w naszym regionie geograficznym zyskują coraz więcej miłośników. Nic dziwnego, są smaczne i są bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, m.in. A,B1, B2, B6, witaminy C, jod, żelazo, magnez i wapń. Uważa się, że ich zawartość i bogactwo minerałów i witamin jest 20 krotnie większe niż w warzywach lądowych.
Mięso – jeść czy nie jeść, w jakiej ilości, dla kogo, a dla kogo nie za bardzo. Pytań i wątpliwości może pojawić się wiele, tym bardziej, że opinii na temat spożywania mięsa również jest wiele. Nie ulega wątpliwości, jesteśmy krajem, który spożywa potężne ilości mięsa, zdecydowanie za duże, o czym świadczą liczby mówiące, że statystyczny Polak w 2018 roku zjadł 27 kg drobiu i 40 kg wieprzowiny