Twoje ciało twoim przyjacielem

 
Konstytucja z języka łacińskiego constitutio oznacza układ, struktura – stan organizmu uwarunkowany jakością tkanek, czynnością narządów wewnętrznych i regulacyjną działalnością gruczołów dokrewnych. Przejawia się ona w naszym wyglądzie zewnętrznym oraz sposobie reagowania na bodźce zewnętrzne,
Fenomenem jest w Medycynie Wschodu, kiedy lekarz obserwując pacjenta od drzwi wejściowych do momentu, kiedy ten usiądzie na krześle, jest w stanie odczytać niesamowicie dużo wskazówek w celu postawienia trafnej diagnozy. Następnie dochodzi rozmowa z taką osobą, na ile w nią jest pacjent zaangażowany, z jaką energią i siłą wypowiada poszczególne słowa i zdania i w końcu co mówi.
Ból, to ostatnia rzecz jakiej chcemy odczuwać. Świadczą o tym statystyki zażywania tabletek przeciwbólowych, gdzie niestety jesteśmy w niechlubnej czołówce. Powodów do powstawania bólu jest też coraz więcej – siedząca praca przy komputerze, siedzenie w aucie za kierownicą, stres, codzienna gonitwa, coraz szybsze tempo życia.
Nasza twarz zdradza również nasze cechy osobowości, naszą przeszłość czy przyszłość, nasze słabe czy mocne strony, co w powiązaniu ze zdrowiem fizycznym daje naprawdę pełny obraz diagnostyczny. Twarz podzielona jest na kilka stref, popatrzmy więc, co poszczególne mówią o naszym zdrowiu i na co zwrócić szczególną uwagę lub co może budzić nasz niepokój.