Energia czakr – spotkanie ciała i umysłu

 

Energia czakr

Czakra

Nasze ciało i umysł stanowią nierozerwalną jedność i wzajemnie na siebie oddziałują. Zrozumienie i zaakceptowanie tego faktu może pozwolić zrozumieć przyczyny wielu chorób i ułatwić radzenie sobie z nimi.
We współczesnym świecie, gdzie nastąpiło rozdzielenie umysłu i ciała, poznanie i zrozumienie systemu 7 głównych czakr, pozwala na odzyskanie harmonii, jedności ciała umysłu i odzyskania pełni. Czakry związane są z praktyką i naukami jogi wywodzącej się z tradycji hinduskiej i oznaczają dosłownie wiry energii, a samo słowo czakra oznacza koło lub dysk. Siedem głównych czakr tworzy kolumnę w ciele człowieka zwaną suszumną.
Ich umiejscowienie patrząc z punktu widzenia fizjonomii człowieka związane jest z siedmioma głównymi zwojami nerwowymi wychodzącymi z kręgosłupa, gdzie występuje wysoki stopień aktywności nerwowej, oraz gruczołami dokrewnymi. Nie można jednak o nich powiedzieć, że są częścią ciała, gdyż istnieją jedynie w obrębie ciała subtelnego.
Warto jeszcze kilka zdań wspomnieć o energetyce naszego ciała, gdyż jest ona bardzo wrażliwa na nasze myśli i emocje. Z wypromieniowanej przez nas energii tworzy się nasze biopole, tzw. aura.

Aurę dzieli się na kilka części:

Najbardziej zbliżone do naszego ciała, w odległości około 1,2 – 2 cm. stanowi ciało eteryczne, które energetycznie jest najbardziej zagęszczone. Ciało eteryczne odwzorowuje nasze ciało fizyczne.
Następna warstwa w odległości około 0,5 m. od naszego ciała to nasze ciało emocjonalne. W tym obszarze manifestują się nasze emocje. Ta warstwa nie odwzorowuje naszego ciała fizycznego, chyba, że znamy wpływ poszczególnych emocji na nasze organy i coś o tym możemy powiedzieć.
Kolejna warstwa w odległości około 1,5- 2 m od naszego ciała, to nasze ciało mentalne, tu są nasze schematy myślowe, przekonania, ludzie podobni wyczuwają swoją podobną aurę, dobrze się dogadują i czują w swojej obecności.
Aurę osłabiają: alkohol, narkotyki, stres, brak świeżego powietrza, uboga dieta, negatywne myśli i emocje, które to mają najsilniejszy wpływ.
 

Czakra podstawy - Mulandhara

Czakra podstawy umiejscowiona jest w naszym ciele u podstawy kręgosłupa, w splocie krzyżowo-guzicznym. Należą do niej nasze nogi, kości, jelito grube czy zęby. Jeśli czakra nie jest zrównoważona energetycznie mogą pojawić się takie problemy jak hemoroidy, zaparcia, rwa kulszowa, zwyrodnieniowy artretyzm i problemy z kolanami. Czakra podstawy jest fundamentem całego naszego systemu, jest też podporą dla wszystkich pozostałych czakr, stąd ma ona kluczowe znaczenie.

Czakra podstawy dotyczy naszego stanu wewnętrznego, naszego spokoju, naszego poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Odnosi się do żywiołu ziemi, a więc i wszystkich ziemskich rzeczy jak nasze ciało, nasze zdrowie, przetrwanie, nasza materialna i finansowa egzystencja, umiejętność zaspokajania swoich potrzeb. Kiedy nasze przetrwanie jest zagrożone zaczynamy odczuwać lęk. Z czakrą podstawy związane jest nasze ugruntowanie. Bez ugruntowania możemy stać się niestabilni, wybuchamy gniewem i łatwo jest nas wytrącić z równowagi. Kiedy jesteśmy ugruntowani jesteśmy skromni i wiedziemy zazwyczaj proste, w pozytywnym tego słowa znaczeniu życie. Im bardziej staje się ono zurbanizowane i zmechanizowane, tym słabiej jesteśmy połączeni z ziemią, naturą i samym sobą, a wraz z tym słabe jest również nasze zdrowie i poczucie własnej wartości. Kiedy jesteśmy dobrze ugruntowani dobrze radzimy sobie z codziennym stresem, z zaskakującymi nas wydarzeniami, z przykrymi sytuacjami.

Żyjemy w czasach kiedy ugruntowanie w powyższym znaczeniu straciło nieco na ważności, dziś bardziej liczy się to co wysokie - wysoka pozycja, wysokie zarobki, trochę kosztem tego co niżej, niższych warstw społecznych, kosztem cierpiących ubóstwo i głód. Dziś też czuje się i obserwuje odcięcie ludzi od wewnętrznego potencjału chociażby samo-uzdrawiania naszego ciała.

Jeśli mamy zbyt otwartą czakrę podstawy to może pojawić się w nas egocentryzm, tyrania, nadmierne przywiązanie do spraw materialnych, niechęć do zmian oraz chęć gromadzenia wokół siebie rzeczy materialnych.

Natomiast jeśli czakra będzie zbyt zamknięta, to będzie w nas dominował lęk, niezdecydowanie, potrzeba emocjonalnego wsparcia, bojaźliwość, mała odporność psychiczna i fizyczna oraz ciągła tęsknota za innym życiem.

Czy chce Ci się nawiązywać relacje, utrzymywać i dbać o te istniejące? Jak się czujesz w towarzystwie innych ludzi? Czy się angażujesz i wkładasz serce w znajomości, czy stać Cię na dobre słowo dla przyjaciół? Czy wykorzystujesz tylko inne osoby do tego by im ponarzekać, pożalić się nad swoim losem?

Ideałem by było, gdyby była ona zrównoważona, co dla nas oznaczałoby poczucie stabilności, ugruntowanie, poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie, dużą energię fizyczną, zadowolenie z życia, siłę i moc wewnętrzną.

Umiejscowienie – krocze, podstawa kręgosłupa, splot guziczny

  • Żywioł – ziemia
  • Działanie – przetrwanie, ugruntowanie
  • Stan wewnętrzny – spokój, bezpieczeństwo, stabilizacja
  • Kolor – czerwony
  • Gruczoł – nadnercza
  • Pokarm – białko
  • Kamienie: jaspis,granat, rubin, hematyt, czerwony koral,
  • Planety – Saturn, Ziemia
  • Zmysł – węch
  • Metal – ołów 

Czakra sakralna - Swadhsthana

Czakra ta umiejscowiona jest w dolnej części brzucha i obejmuje genitalia, macicę, nerki, pęcherz oraz układ krążenia.

Niesprawność w tych obszarach może powodować impotencję, oziębłość seksualną, zaburzenia pracy macicy, pęcherza i nerek. Żywiołem tej czakry jest woda, dlatego odpowiada ona za funkcje ciała związane z płynami – obiegiem krwi, odprowadzaniem moczu, seksualnością, rozmnażaniem. Czakra ta jest ośrodkiem seksualności, emocji, doznań, przyjemności i troskliwości. W przypadku nierównowagi energetycznej w czakrze sakralnej mogą pojawiać się schorzenia ginekologiczne, problemy z pęcherzem i prostatą, bóle krzyżowe, niezrównoważony popęd płciowy (nadmierny lub oziębłość).

Zrównoważoną czakrę zaobserwujemy u osoby z dużym wewnętrznym spokojem, z poczuciem stabilizacji, poczuciem bezpieczeństwa, kreatywnością, stabilizacją emocjonalną, osoba taka będzie spełniona.

Odcinanie się od przyjemności, bliskości cielesnej, rezygnacja z uwolnienia napięcia seksualnego jest destrukcyjne dla zdrowia całego ciała, powoduje blokady w czakrze sakralnej i może wywoływać wewnętrzny niepokój objawiający się szczególnie w okolicach serca i przepony.

Umiejscowienie - dolna część brzucha, genitalia, macica;
Żywioł – Woda;
Działania: pożądanie, przyjemność, seksualność, prokreacja;
Gruczoły: jajniki, jądra (progesteron, estrogen, testosteron);
Inne części ciała: macica, genitalia, nerki, pęcherz, układ krążenia;
Kolor pomarańczowy;
Zmysł – smak;
Ciało niebieskie - Księżyc;
Metal cyna;
Pożywienie płyny;
Minerały karneol, kamień księżycowy, koral.
 

Czakra splotu słonecznego - Manipura

To nasza wola, moc, stanowczość, radość i gniew. Obejmuje nasz system trawienny i mięśnie. Wszelkie zaburzenia energetyczne tej czakry mogą objawiać się wrzodami żołądka, cukrzycą, hipoglikemią, problemami trawiennymi. Czakra splotu słonecznego mówi o naszej kreatywności, zadowoleniu z życia, twórczości, seksualności, namiętności, tego jak postrzegamy siebie samych. Odpowiada za naszą osobowość, za nasze ego, pomniejszone lub zbyt nadęte.

Z tym obszarem związana jest nasza wola, chęć działania, ruszenia do przodu, to siła naszego życia, nasza witalność. Ściśnięte żołądki, zapadnięte przepony, duże brzuchy, są to tylko niektóre przejawy w naszym ciele, świadczące o nierównowadze w czakrze splotu słonecznego. Lęk przed wyróżnianiem się, strach przed uaktywnieniem wewnętrznej mocy, wycofywanie się z życia, to z kolei objawy niezrównoważenia w tej czakrze w aspektach psychologicznych.

Gdy czakra splotu jest zbyt otwarta, to nasze ego może być zbyt rozdęte, możemy być zbyt władczy mieć skłonność do manipulacji wobec innych , możemy za wszelką cenę chcieć stawiać na swoim.

Jeśli czakra jest zablokowana wtedy nadmiernie przejmujemy się tym co mówią inni, mamy brak poczucia własnej wartości. W przypadku zablokowanej czakry splotu, nie potrafimy mówić o własnych potrzebach, oczekiwaniach, jesteśmy zniechęceni i niepewni. Może w konsekwencji występować w nas chorobliwa potrzeba akceptacji.
Kiedy czakra jest zrównoważona panuje w nas równowaga emocjonalna, szacunek zarówno do siebie jak i innych. Dajemy sobie i innym prawo do popełniania błędów. Mamy naturalną zdolność przyjmowania uczuć, życzeń i różnych doświadczeń życiowych.

Umiejscowienie: od pępka po splot słoneczny;
Kolor – żółty;
Żywioł Ogień;
Działanie: wola, moc, stanowczość;
Stan wewnętrzny, radość, śmiech, gniew;
Gruczoły: trzustka, nadnercze;
Inne części ciała: system trawienny, mięśnie;
Planety: Mars i Słońce;
Metal: żelazo;
Pożywienie: skrobia, węglowodany;
Minerały: bursztyn, topaz, żółty cytryn;
Zmysł - wzrok.
 

Czakra serca - Anahata

W tej czakrze zaczyna się nasze wnętrze, duchowość, uczucia, nasz system wartości. Osiąga ona swoją dojrzałość między 21-28 rok – jest to wiek szczytowy dla grasicy, jesteśmy wtedy najbardziej odporni, najaktywniejsi, mamy siłę i chęć do działania. Czakra związana z naszym sercem. Inne części ciała do niej przynależne to płuca, osierdzie, ramiona i dłonie.

Wszystkie dolegliwości związane z sercem, duszności, astma, nadciśnienie, piersi, rak, niedowłady w rękach związane są z tą właśnie czakrą. Na poziomie emocjonalnym niezrównoważona czakra będzie oznaczać lęk przed samotnością, lęk przed zdradą, zazdrość, melancholię, rozgoryczenie, nienawiść, niezdolność wybaczania sobie.

Jeśli czakra serca jest zbyt otwarta, to może wystąpić niezdolność do przyjmowania uczuć, złość lub interesowna miłość

Czakra zablokowana mówi, nie jestem warta tej miłości, u takiej osoby może wystąpić podatność na zranienia, użalanie się nad sobą, (nikt mnie nie kocha), lęk przed odrzuceniem i zranieniem.
Czakra zrównoważona świadczy o umiejętności przyjmowania serdeczności, poczuciu bezpieczeństwa, odczuwania piękna, harmonii, takiego człowieka cechuje bezwarunkowa miłość.

Umiejscowienie – serce;
Żywioł – powietrze;
Działanie – miłość;
Stan wewnętrzny: współczucie, miłość;
Gruczoł – grasica;
Inne części ciała: płuca, serce, osierdzie, ramiona, dłonie, piersi;
Kolor: Zieleń;
Planeta: Wenus;
Metal: Miedź;
Zmysł: dotyk.
 

Czakra gardła - Vishuda

Czakra gardła jak sama nazwa wskazuje umiejscowiona jest w okolicy gardła. Odpowiada ona za naszą komunikację, zdolności krasomówcze, wyrażanie siebie, zdolność podejmowania decyzji, krytycyzm i ocenianie. Narządy związane z czakrą gardła to tchawica, oskrzela i górny odcinek płuc.

Niesprawność tej czakry może być związana z bólem gardła, sztywnością karku, przeziębieniem, problemami z tarczycą i ze słuchem. Atrybutami tej czakry są słuchanie, mówienie, pisanie, śpiewanie i telepatia.

Jeśli u danej osoby, czakra ta będzie zablokowana, będą one małomówne, albo będą mówić o sprawach mało ważnych, mogą się jąkać, mogą mieć też trudności w wyrażaniu siebie, mogą być nieodpowiedzialne w wyrażaniu opinii, nie będą miały też zaufania do własnej intuicji.

Czakra zbyt otwarta to nadużywanie słów do manipulacji, nadmierna gadatliwość, dogmatyczność i arogancja.

Jeśli czakra będzie zrównoważona to będziemy mieć dobrą komunikację z otoczeniem, czuć zadowolenie, będziemy mieć otwartą postawę, inspirację artystyczną, czuć niezależność, asertywność, oraz będziemy mieć łatwość medytowania.

Czakrę gardła możemy zrównoważyć poprzez wydawanie dźwięku np. śpiewanie ( spokojny śpiew), mantry czy pieśni religijne.

Zmysł - słuch;
Gruczoł - tarczyca, przytarczyce;
Żywioł - eter;
pożywienie: owoce;
Kryształy: turkus, szafir, akwamaryn, lapis lazuli, chalcedon;
Narządy: tchawica, oskrzela, górny odcinek płuc;
Emocje: zdolność wyrażania siebie, podejmowanie decyzji, krytycyzm, ocenianie.
 

Czakra trzeciego oka - Adżnia

Czakra ta umiejscowiona jest w centralnej części głowy, w obszarze nad oczami. O niesprawności tej czakry świadczą takie dolegliwości jak utrata wzroku, bóle głowy, koszmary nocne, przemęczenie oczu i niewyraźne widzenie.

Czakra ta związana jest z naszym szóstym zmysłem, z naszą intuicją i naszymi przeczuciami, siłą naszego umysłu i zdolnościami poznawczymi. Pełnię swojego rozwoju osiąga między 35-42 rokiem życia, kiedy to oczekuje się od człowieka mądrości życiowej. Z czakrą tą są silnie powiązane nasz mózg, układ nerwowy, oczy, zatoki, przysadka mózgowa. Dolegliwości pojawiające się w obrębie tej czakry w przypadku brak jej równowagi, to bóle głowy, głuchota, ślepota, dolegliwości kręgosłupa na całej długości, zaburzenia emocjonalne, lęki, koszmary senne.

Jeśli u danej osoby, czakra ta będzie zablokowana, będą one małomówne, albo będą mówić o sprawach mało ważnych, mogą się jąkać, mogą mieć też trudności w wyrażaniu siebie, mogą być nieodpowiedzialne w wyrażaniu opinii, nie będą miały też zaufania do własnej intuicji.

Jeśli czakra jest zbyt otwarta może prowadzić do zbyt racjonalnego myślenia, odrzucenia przekonań duchowych, demonstracji własnej władzy, intelektualnej arogancji.

Jeśli czakra jest zablokowana może powodować łatwe tracenie głowy, schizofrenię, niezdyscyplinowanie, małe marzenia lub całkowity ich brak.

Natomiast jeśli czakra jest zrównoważona to będzie to świadczyć u danej osoby o przytomności umysłu, zdolności wizualizacji, nieprzywiązywania do rzeczy materialnych i wewnętrznej mądrości.

Kolor - indygo;
Szósty zmysł: przeczucia, intuicja;
Gruczoł, przysadka mózgowa;
Wiek – 35-42 lata kiedy to oczekuje się mądrości życiowej u człowieka;
Pożywienie: medytacja i modlitwa;
Narządy: mózg, układ nerwowy, oczy, zatoki, przysadka mózgowa.
 

Czakra korony

Czakra ta znajduje się na szczycie głowy i mocno określa nasz stan psychiczny – błogość. Związane są z nią kora mózgowa i centralny układ nerwowy.

O niesprawności tej czakry będą świadczyć np. depresja, wyobcowanie, pomieszanie, nuda, apatia, brak zdolności uczenia się. Osiąga ona swoją dojrzałość między 42-49 rokiem życia, wtedy też pojawia się zainteresowanie duchowością, medytacją, twórczością artystyczną, modlitwą. Czakra ta łączy nas z boską inteligencją, dzięki której osiągamy zrozumienie i odnajdujemy sens życia. Na poziomie naszej świadomości wiąże się ona z naszym intelektem i systemem przekonań, a w sferze nadświadomości pojawia się ona jako świadomość boskości. Czakra siódma jest ośrodkiem oświecenia, charakterystyczny dla niej stan świadomości wykracza poza ludzkie pojmowanie i poza zmysły. Czakra korony odnosi sie do tego, czego doświadczamy jako umysłu. Umysł jest swego rodzaju sceną, na które wystawiane są sztuki świadomości. Może przynieść nam komedię, tragedię, podekscytowanie lub nudę. Nie ma lepszej drogi do rozwoju tej czakry niż medytacja. Istnieje wiele technik medytacji. Możemy po prostu kontrolować oddech, recytować mantry, wizualizować kolory, kształty, powodować przepływ energii przez czakry, poruszać się z pełną świadomością lub po prostu patrzeć bez celu w przestrzeń. Czakrę korony możemy wzmocnić poprzez poszczenie.

Jeśli czakra korony jest pusta, człowiek rzuca się w wir rozrywek i alkohol. Jeśli czakra jest niezrównoważona mogą pojawić się takie choroby jak epilepsja, Alzhaimer, depresja, obsesyjne myśli. Gdy czakra jest zbyt otwarta to możemy mieć poczucie niespełnienia, frustrację i kryzysy duchowe. Czakra zablokowana może powodować poczucie strachu, wyczerpanie, problemy z podejmowaniem decyzji.

Czakra zrównoważona cechuje osobowość dojrzałą, magnetyczną, dokonującą cudów, taka osoba będzie promieniała swoistym światłem.

Kolor - biały (czasami srebrny, złoty);
Gruczoł; szyszynka;
Wiek dojrzewania 42-49;
Zainteresowanie duchowością, medytacją, twórczość artystyczna, medytacja, modlitwa;
Kryształy: diament, kryształ górski, ametyst;
Ciało: mózg, czaszka, mięśnie i skóra.

System siedmiu czakr jest niezmiernie wartościowy z punktu widzenia naszego rozwoju jak i diagnozowania i uzdrawiania wielu chorób. Dlatego warto zagłębić się w tych tematach. Jeśli zaprezentowana w tym artykule wiedza zainspiruje Cię do dalszych poszukiwań to szczerze polecam książkę „Koła życia” autorstwa Anodea Judith

Wielu terapeutów wykorzystujących w swojej praktyce czakro-terapię, korzysta w leczniczych właściwości minerałów i kamieni szlachetnych. Polecam Ci z całego serca E-book, który odkryje przed Tobą niesamowity, magiczny i kolorowy świat kamieni. Nie tylko ich piękno ale i energia przyciągają jak magnes. Warto dowiedzieć się, które i w jakich dolegliwościach, zarówno na poziomie ciała jak i umysłu wykorzystać dla siebie bądź bliskich