Wilgoć jako jeden z głównych czynników chorobotwórczych

 

Wilgoć – wstęp

Wilgoć nagłówek

Jedną z najważniejszych koncepcji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest ścisły związek między ciałem człowieka, a otaczającym go środowiskiem. Nasz organizm, jego wszystkie komórki, tkanki, narządy i cały system połączeń między nimi, naturalnie powinien znajdować się w równowadze wewnętrznej i móc bez problemu dostosowywać się do zmian jakie zachodzą w środowisku zewnętrznym.

Jeśli jednak z jakichś powodów organizm nie jest w stanie sobie z tym zmieniającym się otoczeniem radzić, to znaczy, że równowaga wewnętrzna została utracona i istnieje ryzyko pojawienia się jakiegoś schorzenia. I tak oto wyłania się krótka definicja, która mówi, że “obecność choroby jest spowodowana brakiem zdolności przystosowania się fizjologii człowieka do warunków środowiska”.

Według filozofii medycyny chińskiej istnieje 6 czynników klimatycznych, które jeśli będą działały w nadmiarze i przez dłuższy czas, to zaburzą system energetyczny i fizyczny człowieka. Są nimi: wiatr, zimno, ciepło, wilgoć, suchość, gorąco (letni upał).

Te sześć czynników panujących na zewnątrz, ma też swoje odzwierciedlenie wewnątrz organizmu. Jednym słowem, każdy z nas ma swój własny wewnętrzny “klimat” i niezmiernie ważne jest aby unikać wpływu czynników zewnętrznych, które korespondują z klimatem naszego wnętrza. Mogą one bowiem potęgować nasz stan wewnętrzny. Stany wewnętrzne są najczęściej wynikiem prowadzonego stylu życia (łącznie z odżywianiem) oraz cech odziedziczonych.




 

Wilgoć - czym jest i jak powstaje?


Najczęściej spotykanym stanem wewnętrznym jest nadmiar wewnętrznej wilgoci. Można go krótko zdefiniować jako zaburzenie obejmujące nadmiernie mokre lub wilgotne stany wewnątrz organizmu. Pochodzą one głównie z niewłaściwej diety oraz słabej kondycji narządów wewnętrznych, mogą też powstać na skutek zewnętrznej wilgoci, która atakuje organizm jeśli przebywamy przez długi czas w warunkach o wysokiej wilgotności na zewnątrz np.:

  • późnym latem (okres dużej wilgotności),
  • w krajach gdzie panuje wysoka wilgotność,
  • gdy siedzimy przez dłuższy czas na zimnej i wilgotnej ziemi.

Kiedy wilgoć z zewnątrz dostaje się do ciała atakuje w pierwszej kolejności kończyny dolne, następnie przesuwa się w górę nóg i osiada w dolnej części ciała (podbrzusza). Stamtąd rozprzestrzenia się po całym ciele. Atak tej zewnętrznej wilgoci może wywołać zawroty głowy, uczucie ciężkości w głowie i ciele czy bóle stawów. Niezmiernie ważna jest ochrona ciała odpowiednim ubraniem i obuwiem w chłodne i wilgotne dni. Kiedy jest się młodym, bagatelizuje się tą kwestię, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji przeniknięcia chłodu i wilgoci w głąb organizmu.

Wilgoć wewnętrzna jest przyczyną powstawania wielu chorób. Charakteryzuje ją lepkość i stagnacja, a choroby związane z jej obecnością charakteryzują się cechami ociężałości i zastoju. Leczenie schorzeń u podłoża których leży nadmierna wewnętrzna wilgoć, wymaga czasem długiego czasu.

W medycynie chińskiej wilgoć jest pojęciem zarówno fizjologicznym jak i patologicznym. Jako koncepcja fizjologiczna odnosi się do wody odbieranej przez żołądek oraz wchłanianej przez śledzionę (nazywana jest wilgocią wodną). Jako koncepcja patologiczna wilgoć odnosi się do zastoju wody spowodowanego zaburzeniami czynności śledziony.

Najczęstszą formą patologicznej wilgoci są złogi śluzowe (obrzęki, torbiele, guzy, nowotwory), ale może też występować jako przerost drożdżowców, wirusów, bakterii gnilnych i pasożytów. Obie te grupy są ze sobą mocno powiązane, gdyż niemal zawsze gdy występuje nadmiar wilgoci, towarzyszy jej rozwój różnego rodzaju szkodliwych mikroorganizmów. Wilgoć jest głównym czynnikiem wywołującym choroby wirusowe, więc usuwanie wilgoci jest podstawowym zadaniem w leczeniu takich infekcji.

Medycyna chińska mówi - wilgoć jest tworzona przez element ziemi i przechowywana przez element metalu. Element ziemi to dwa narządy układu pokarmowego - żołądek i śledziona, natomiast element metalu to płuca i jelito grube. Każdy pokarm, jeśli z powodu np. słabej kondycji żołądka i śledziony nie zostanie w pełni przetworzony i przyswojony, zatrzyma się w organizmie w postaci patogennej wilgoci. Śledziona jest najważniejszym narządem służącym do leczenia w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, ponieważ wpływa (jej funkcje) na odporność organizmu.

Wilgoć może przeniknąć do jelita grubego co objawi się luźnymi, lepkimi stolcami, biegunką z niestrawionymi resztkami pokarmu i częstymi wypróżnieniami. Jeśli dostanie się do płuc, objawem będzie kaszel z obecnością flegmy. Jest to szczególnie zauważalne po spożyciu produktów trudnych do strawienia - koktajli mlecznych, zimnych mlecznych produktów, tłustych potraw). Wilgoć może się dostać również do pęcherza moczowego czy narządów rozrodczych, powodując różnego rodzaju schorzenia tych narządów.




 

Wilgoć - jakie mogą wystąpić objawy?


Poniższa lista objawów jest dobrym punktem wyjścia do zrobienia autodiagnozy. Warto rano po przebudzeniu i w świetle dziennym obejrzeć język, lekko go wysuwając. Jeśli w organizmie występuje nadmiar wilgoci, język będzie pokryty grubym, często tłustym nalotem.

Typowymi objawami patogennej wilgoci w ciele będą:

  • utrudnienia w poruszaniu się jeśli wilgoć zaatakuje stawy (np. RZS),
  • opuchlizna i obrzmienia w niektórych częściach ciała lub na całej jego powierzchni,
  • problemy z układem pokarmowym (utrata apetytu, wzdęcia, wodniste stolce),
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • osłabienie energii i uczucie ciężkości,
  • łatwość przybierania na wadze, otyłość,
  • na języku pojawi się gruby, tłusty nalot.



 

Wilgoć - co ją powoduje?


Znaczenie ma tu przede wszystkim słabość układu pokarmowego. Co osłabia układ pokarmowy? Głównie nieodpowiednia dieta, ale też pora i sposób spożywania posiłków, nadmiar negatywnych emocji i stresu, brak odpowiedniej ilości snu. Ponieważ dieta jest głównym czynnikiem powodującym powstawanie nadmiaru wilgoci i złogów śluzowych, kilka słów o tym co szczególnie sprzyja powstawaniu wilgoci.

Po pierwsze zimne i surowe jedzenie

Tego typu pokarmy osłabiają ogień trawienny, energię Yang śledziony i w konsekwencji powodują osłabienie trawienia. Dotyczy to surowych owoców, warzyw, soków czy kiełków. Pożywienie powinno mieć co najmniej temperaturę pokojową, a najlepiej wyższą.

Każdy ma inną kondycję i siłę by takie surowe i zimne produkty spożywać. Zdecydowanie lepiej będą je tolerować osoby np. żyjące w ciepłym klimacie, aktywne fizycznie, krzepkie i przegrzane, z zaczerwienioną twarzą o ekstrawertycznej naturze. Jeśli czujemy osłabienie, wychłodzenie organizmu (co rozpoznamy po zimnych stopach, dłoniach i awersji do zimna), występują wodniste stolce, bezwzględnie na jakiś czas warto zrezygnować z zimnego i surowego pożywienia całkowicie.

Po drugie słodka, tłusta żywność i produkty mleczne

Do tej kategorii zaliczamy takie produkty jak: mięso, jaja, masło, tłuszcze uwodornione, oleje, oleiste pokarmy (orzechy, nasiona), nabiał (fermentowany w małej ilości), nadmiar cukrów prostych (słodziki, owoce), mąka z białej pszenicy, rafinowana skrobia, produkty zawierające drożdże, alkohol, produkty smażone w głębokim tłuszczu.

Szczególnie niewskazanym produktem, niezmiernie śluzotwórczym, łączącym cechy zimnego i słodkiego są lody. Nadużywanie spożycia lodów przyczynia się do powstawania torbieli i guzów w obrębie brzucha.

Nadmierne spożywanie nabiału, jaj lub mięsa jest przyczyną powstania najgrubszego i najbardziej lepkiego śluzu. Surowe kozie mleko jest jedynym produktem mlecznym, który nie przyczynia się do tworzenia wilgoci w organizmie.

Równie szkodliwe będą produkty rafinowane i wysoko przetworzone, zepsute, nieświeże, zakażone pasożytami lub traktowane środkami chemicznymi. Unikajmy takich produktów, szukajmy tych organicznych.

Po trzecie nieodpowiednie pory posiłków i sposób ich jedzenia

Żołądek i śledziona mają swój czas najwyższej aktywności przed południem, odpowiednio dla żołądka to godziny między 7-9, natomiast dla śledziony między 9-11. To jest najlepszy czas by zjeść śniadanie (maksimum energetyczne żołądka). Po przeciwnej stronie zegara, między 19-21, żołądek ma swoje minimum energetyczne, spożywanie więc posiłków o tej porze będzie dla niego dużym obciążeniem.

Jedzenie w pośpiechu i niewystarczające przeżuwanie pokarmu to kolejne rzeczy osłabiające układ trawienny. Pamiętajmy żołądek nie ma zębów i gdy trafią do niego duże, nie pogryzione kawałki, trawienie ich będzie spowolnione i utrudnione. Zatrzymany i niestrawiony pokarm zamieni się w wilgoć tworząc idealne środowisko dla mikroorganizmów (wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów).

Przejadanie się, ale też zbyt duża ilość składników w jednej potrawie i nieodpowiednie ich połączenie, również skutkuje zastojami pokarmowymi i dysfunkcją układu pokarmowego. Przejedzenie powoduje takie objawy jak odbijanie, kwaśne zwracanie pokarmu, wzdęcia, ból w nadbrzuszu i brzuchu, utrata apetytu, wymioty i biegunka.

Po czwarte emocje

Emocje podobnie jak inne czynniki odgrywają ogromną rolę w powstawaniu chorób. Każdy główny układ narządów w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej ma przypisaną inną emocję. Kiedy narządy są w równowadze a człowiek jest harmonijny, emocje przepływają swobodnie, nawet te negatywne. To połączenie emocji i narządów jest dwukierunkowe, dlatego nawet u osoby zdrowej, która będzie przez długi czas pielęgnowała w sobie określony stan emocjonalny, doprowadzi to w konsekwencji do uszkodzenia konkretnego narządu. W przypadku układu pokarmowego (śledziona i żołądek) bliskimi tym narządom emocjami są zamartwianie się i ciągłe rozmyślanie w kółko o tym samym.




 

Wilgoć - choroby spowodowane wilgocią


Lista chorób przewlekłych związanych z wilgocią jest niezmiernie długa. Wiele z nich jest bardzo poważnych jak np. choroby nowotworowe, alergie, stwardnienie rozsiane, choroby zwyrodnieniowe stawów (RZS), AIDS. W tych stanach obserwuje się często głęboko umiejscowioną wilgoć, z którą dość trudno sobie poradzić. Niemniej jednak wyeliminowanie z diety produktów śluzotwórczych i zatrzymanie procesu tworzenia się śluzu, przynosi szybko pozytywne rezultaty i poprawę samopoczucia wielu pacjentów. Jeśli w drugim kroku włączy się do diety produkty i pokarmy, które zmniejszają nadmiar wilgoci, stan zdrowia z pewnością zdecydowanie się poprawi. Oto lista najczęstszych schorzeń, w których obserwuje się nadmiar patogennej wilgoci wewnętrznej:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • zespół jelita drażliwego,
  • nowotwory,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • depresja,
  • choroby serca,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zespół chronicznego zmęczenia,
  • fibromialgia,
  • alergie,
  • astma,
  • choroby skóry,
  • torbiele i mięśniaki,

Stan osób chorych na nowotwory pogarsza się na skutek przebywania w warunkach, w których panuje zewnętrzna wilgoć. Pomieszczenia mieszkalne powinny być suche, a najlepszym rozwiązaniem dla tych osób byłoby wyjechanie na jakiś czas w rejon gdzie panuje suchy klimat.




 

Wilgoć - terapia żywieniowa


Terapia dietetyczna jest jedną z głównych i najlepszych metod rozwiązania problemu. Jeśli wesprze się ją odpowiednimi ziołami, aktywnością fizyczną i akupunkturą, to efekt będzie jeszcze lepszy i szybszy. Nie potrzebny jest tutaj lekarz, gdyż każdy z odpowiednią wiedzą, jest w stanie poradzić sobie z tym problemem sam.

Jeśli już znamy rolę złej diety w tworzeniu wilgoci, to pierwszym krokiem jest usunięcie śluzotwórczych produktów z jadłospisu. Jest to warunek konieczny i bezwzględny aby nastąpił proces zdrowienia.

Pamiętajmy też, że obecność niewielkiej ilości śluzu w układzie pokarmowym i na powierzchni błon śluzowych jest niezbędna, ale aby ją utrzymać, wystarczy umiarkowana ilość węglowodanów złożonych (zbóż, warzyw, roślin strączkowych) w diecie.

Jakie produkty pomagają osuszać nadmiar wilgoci?

  • żyto, amarantus, kukurydza, fasolka adzuki,
  • seler, sałata, dynia, por, rzepa, kalarepa, pietruszka, szparagi,
  • biały pieprz, cynamon, imbir, bazylia, koper włoski, anyż, goździki, kolendra, kardamon, gałka muszkatołowa, oregano, koperek,
  • surowy miód,
  • skórka pomarańczy, papaja,
  • cebula, por, szczypiorek,
  • wodorosty i mikroalgi ( sinica, dunaliella)



 

Wilgoć - terapia ziołowa


Wilgoć można usunąć z organizmu poprzez:

  • promowanie oddawania moczu i wypłukiwanie z nim nadmiernej wilgoci,
  • wywoływanie potów w celu uwolnienia wilgoci na zewnątrz,
  • odżywienie śledziony,
  • zmniejszenie obrzęków w ciele.

Powszechnie stosowane zioła usuwające wilgoć to:

  • chaparral,
  • rumian szlachetny,
  • pau d-arco,
  • łzy Hioba (yi yi ren),
  • miłorząb japoński,
  • nasiona euryale.

Warto zwrócić uwagę na rolę tlenu w usuwaniu wilgoci i leczeniu wielu chorób. Tlen niszczy bakterie, wirusy, ameby, pasożyty, grzyby i drożdże. Rozkłada patologiczną wilgoć w formie obrzęków, śluzu, cyst, guzów czy płytek miażdżycowych, niszczy komórki nowotworowe. Najlepszym źródłem pozyskania tlenu jest aktywność fizyczna.




 

Wilgoć – podsumowanie


Żyjemy w klimacie i w czasach gdzie zatrzymywanie wilgoci w ciele jest czymś bardzo powszechnym. Zmienne pory roku, a wraz z nimi zmieniające się warunki atmosferyczne, łatwy dostęp do przetworzonej, niskiej jakości żywności, stres, siedzący tryb życia i przede wszystkim niski poziom wiedzy jak dbać o swoje zdrowie. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na kondycję zdrowotną społeczeństwa. Jaka ona jest, świadczą niechlubne statystyki serwowane przez ministerstwo zdrowia.

Każdy sezon jesienno-zimowy obfituje w miliony zachorowań z powodu ataku wirusów. Chociaż każdy z nas jest poddawany ich wpływom, nie każdy choruje. Decyduje tu kondycja organizmu i siła układu odpornościowego. Nie bez znaczenia jest właśnie stan zawilgocenia wewnątrz organizmu, środowisko, które wszelkie bakterie, wirusy i grzyby uwielbiają.

Wilgoć wewnętrzna, wzmożona atakiem tej pochodzącej z zewnątrz zbiera ogromne żniwa. Zachęcam, jeśli tylko cierpisz na jakąkolwiek z wymienionych wyżej chorób, często się przeziębiasz przyjrzyj się tematowi wilgoci w swoim ciele.

Ten artykuł ma na celu pomóc Ci poradzić sobie z nią. Niemal wszystkie niezbędne informacje są w nim zawarte, wystarczy tylko zastosować się do wskazówek. Popatrz rano, na czczo w lustro na swój język, on wiele Ci powie. Czy jest pokryty nalotem, jakim, białym, żółtym, na całej jego powierzchni, czy może tylko na części. Zweryfikuj czy występują u Ciebie objawy wymienione powyżej w artykule. Jeśli potwierdzisz, nie możesz nic nie robić, to byłaby samodestrukcja.

Każdy, dla kogo zdrowie stanowi cenną wartość powinien uczciwie spojrzeć na swoje nawyki, styl życia, stan emocjonalny, środowisko w jakim funkcjonuje. Znajdują się tam wszystkie odpowiedzi. Takich podróży i poszukiwań życzę.