Wypadanie macicy

 

Wstęp

Wypadanie macicy - nagłówek

Dno miednicy, na którym wspierają się między innymi macica, pochwa i odbytnica, można porównać do podłogi w mieszkaniu. Aby mogła ona utrzymać ciężar wyposażenia tego naszego mieszkania musi mieć solidną konstrukcję w postaci belek czy wsporników, na których jest położona. Identycznie sytuacja wygląda w obszarze dna miednicy. Sprawne mięśnie dna miednicy (ale też więzadła i powięzie) pełnią funkcję podporową utrzymując właściwą statykę narządów płciowych - utrzymują w odpowiednim położeniu narządy miednicy mniejszej (odbyt, pęcherz moczowy, cewka moczowa, pochwa i macica).

Pomimo, że mięśni tych nie widzimy gołym okiem, powinny być one trenowane jak każde inne rodzaje mięśni. Rzadko jednak tak się dzieje, co ma później różnego rodzaju nieprzyjemne konsekwencje. Dlaczego warto trenować ten obszar ciała? Właśnie po to by:

 • utrzymywać narządy wewnętrzne i zapobiegać ich przemieszczaniu,
 • aby mieć dostateczną siłę, aby reagować np. na kaszel czy kichanie,
 • aby mieć odpowiednią wytrzymałość by utrzymać mocz w pęcherzu przez jakiś czas, na wypadek braku dostępu do toalety,
 • aby móc prawidłowo rozluźnić się np. gdy siadamy na toaletę. 

Wypadanie macicy - główne przyczyny


Jako główne przyczyny wypadania macicy wymienia się:

 • trudny, skomplikowany poród,
 • urodzenie dziecka powyżej 4 kg.,
 • rodzenie wielu dzieci,
 • wiek menopauzalny i zaburzenie gospodarki hormonalnej (obniżenie poziomu estrogenu). Niedobór estrogenu prowadzi do zmniejszenia produkcji kolagenu co wpływa na zmniejszenie jędrności i elastyczności mięśni i tkanki narządów rodnych,
 • ciężka praca związana z dźwiganiem dużych ciężarów,
 • uprawianie niektórych sportów (związane np. z podnoszeniem ciężarów),
 • otyłość również może sprzyjać wypadaniu macicy,
 • długotrwałe zaparcia, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej,
 • uwarunkowania genetyczne, choroby tkanki łącznej, 

Wypadanie macicy - metody leczenia


Istnieje wiele różnych operacji, takich jak kolpopeksja brzuszna, sakrokolpopeksja laparoskopowa, dostęp chirurgiczny dopochwowy z syntetyczną siatką i przezpochwowe zabiegi naprawy wierzchołka.

Jedną z często stosowanych metod jest histerektomia (chirurgiczne usunięcie macicy). Istnieje jednak wiele metod nieoperacyjnych, które warto poznać zanim podejmie się decyzję usunięcia macicy. Dla przykładu łagodne lub umiarkowane obwisanie dna miednicy można skutecznie leczyć poprzez jej wzmocnienie za pomocą ćwiczeń Kegla.

Na przestrzeni lat opracowano wiele procedur, które pozwalają kobiecie zachować macicę poprzez jej chirurgiczne zawieszenie w miednicy, a nie jej usunięcie. Wykonuje się to zazwyczaj metodą laparoskopii.

Szczególnie chirurdzy z zakresu uroginekologii często wykonują tego typu zabiegi. Warto więc skonsultować się z chirurgiem, który jest dobrze zorientowany w usuwaniu skutków wypadania macicy. Jeśli jednak kobieta zdecyduje się na histerektomię, powinna się upewnić na 100%, że chirurg przeprowadza zabieg tak, że w przyszłości nie będzie ryzyka wypadania szczytu pochwy.

Warte uwagi zastosowania są również pessaria. Pessarium to mały krążek o kształcie podobnym do pierścienia, wykonany z tworzywa sztucznego, najczęściej silikonu medycznego, który jest wkładany do pochwy lub odbytnicy i utrzymywany na miejscu przez mięśnie miednicy.

Ich zadaniem jest utrzymywanie narządów we właściwym miejscu w ciągu dnia. Każda kobieta zmagająca się z problemem, może łatwo się nauczyć jak je zakładać. Zapewni to komfort i prawidłową pozycję narządów miednicy, jednocześnie wzmacniając dno miednicy. U pań z cięższymi przypadkami można używać większych pessariów. Przy bardzo łagodnym wypadaniu sama przepona brzuszna – lub czasami tylko tampon wsunięty do pochwy – może utrzymać narządy na miejscu.

Nie wszyscy ginekolodzy są zaznajomieni z dopasowaniem pessariów, warto więc poszukać kogoś, kto jest dobrze wyszkolony w ich stosowaniu.

Terapia hormonalna. Kobiety w okresie menopauzy są szczególnie narażone na wypadanie macicy. Jednak kiedy jest ono w łagodnym stadium może pomóc niewielka ilość kremu estrogenowego podawana dopochwowo połączona ze wspomnianymi ćwiczeniami Kegla. Chociaż od lekarza możemy usłyszeć, że schorzenie wraz z upływem lat się pogorszy, to może być nieprawdą. Wszystko zależy od utrzymania napięcia dna macicy oraz stosowania estrogenu dopochwowo w celu zwiększenia grubości tkanki pochwy.
 

Wypadanie macicy - przyczyny według medycyny chińskiej


Zachodnia medycyna w leczeniu wypadania macicy preferuje skupienie się na praktycznych środkach zaradczych. W większości przypadków rozwiązania te polegają na chirurgicznym przywróceniu tkanki na właściwe miejsce i zastosowaniu implantów, takich jak metalowa siatka, w celu wzmocnienia anatomii tej części ciała.

Medycyna chińska stawia na szukanie przyczyn i ich usuwanie. Tak się dzieje w przypadku każdej choroby.

Filozofia medycyny wschodu uważa, że życiowa energia Qi i jej podstawowy zasób odpowiedzialny jest za każdą aktywność ciała, również za utrzymanie wszystkich tkanek na swoim miejscu. U osób, które są zmęczone i osłabione, każda forma wycieku energii Qi, czy to spontaniczne pocenie się, krwawienie z macicy, czy wypadanie odbytnicy, będą postrzegane jako brak i ubytek energii życiowej Qi. Dlatego jednym z najważniejszych celów w leczeniu będzie przede wszystkim wzmocnienie funkcji lub energii Qi, po to aby umożliwić ciału przyciągnięcie narządów z powrotem na swoje miejsce.
 

Wypadanie macicy - dysfunkcja śledziony i wątroby


Głównym narządem odpowiedzialnym za utrzymanie tkanek jest śledziona. Śledziona odpowiada za wygląd naszego ciała, odpowiada za sprawność kończyn, kontroluje krew, utrzymuje ją w naczyniach krwionośnych. Dobrze odżywione naczynia to brak siniaków, żylaków, pękających naczynek krwionośnych, krwawień i krwotoków. Śledziona odpowiada też za transport i transformację wilgoci w ciele, jakość limfy i śliny, wpływ na wagę i kształt ciała, napięcie tkanek, nawilżenie i gładkość błon śluzowych i stawów. W aspekcie psychologicznym śledziona to nasze poczucie tożsamości, równowaga, bycie tu i teraz, logiczne myślenie, łączenie różnych faktów, to nasze horyzonty myślowe, umiejętność przyswajania różnych informacji.

Zaburzenia śledziony w aspekcie psychologicznym będą przejawiać się brakiem równowagi emocjonalnej i rozsądku, rozpamiętywaniem i ciągłym myśleniem w kółko tym samym, martwieniem się, niechlujnym wyglądem i bałaganiarstwem, zbieraniem różnych niepotrzebnych rzeczy. W aspekcie fizycznym mogą pojawić się przepuklina, opadanie narządów, żylaki, hemoroidy, słabość kończyn, anemia, łamliwość i suchość włosów oraz paznokci.

Jednym z syndromów zaburzenia funkcji śledziony jest niedobór energii Qi śledziony. Powodować go może niewłaściwe odżywianie, mrożonki, używanie kuchenek mikrofalowych, nadużywanie surowych produktów, cytrusów, nadużywanie produktów kwaśnych i gorzkich. Niedobór Qi śledziony może być też konsekwencją konstytucjonalnej jej słabości, energię Qi śledziony może osłabić też ciężka intensywna praca. Z punktu widzenia psychologicznego do niedoboru mogą prowadzić obsesyjne myślenie, rozpamiętywanie, dzielenie włosa na czworo.

Typowe objawy pojawiające się w tym przypadku to:

 • uczucie zmęczenia po posiłkach,
 • luźne stolce, gazy, fermentacje, wzdęcia,
 • uczucie pełności w klatce piersiowej, krótki oddech, zadyszka, generalnie problemy z oddychaniem,
 • słabość kończyn, chłodne kończyny,
 • opadanie narządów - macicy, opadające jelita, obniżony żołądek, wypadanie odbytu,
 • przewlekłe biegunki,
 • zawroty głowy przy gwałtownym wstawaniu, mroczki przed oczami.

Kolejna przyczyna wypadania narządów w tym macicy może tkwić w wątrobie, a konkretnie z powodu nadmiaru zimna w tym narządzie. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: wniknięcie zimna do meridianu wątroby (szczególnie podczas miesiączki), marznięcie stóp (to osłabia nerki), słabsza energia ochronna tzw. Wei Qi, niedobór Yang nerek, niedobór Yang śledziony, inaczej mówiąc brak ciepła w ciele (może on doprowadzić do zimna w wątrobie).

Typowe objawy pojawiające się w tym przypadku to:

 • bóle w podbrzuszu
 • u kobiet mogą pojawić się torbiele jajników, u mężczyzn przerost prostaty,
 • opadanie narządów,
 • osłabienie mięśni, nóg, kolan,
 • niskie ciśnienie krwi z towarzyszącym słabym bólem głowy,
 • bolesne miesiączki, krew menstruacyjna ze skrzepami, cykl wydłużony,
 • na poziomie psychicznym może pojawić się przygnębienie i stany depresyjne. 

Wypadanie macicy - metody leczenia za pomocą diety i ziół


Najlepszą formułą chińską do leczenia wypadającej macicy jest środek wzmacniający Qi Bu Zhong Yi Qi Tang. Bu-zhong-yi-qi-tang (BT) jest klasyczną formułą do leczenia wypadania macicy i pochwy. Link do produktu znajduje się tutaj.

Ta chińska formuła ziołowa jest skutecznym sposobem leczenia wielu różnych rodzajów wypadania i można ją kupić w postaci gotowej pigułki lub tabletki. Podobnie jak w przypadku większości preparatów, najlepszą metodą jest sporządzenie niestandardowej recepty zaprojektowanej w celu zaspokojenia specyficznych potrzeb pacjenta. Niemniej jednak są badania i dobre wyniki przy skromnej dawce tabletek.

Niezależnie od chińskiego leczenia z wykorzystaniem tej formuły, wypadanie narządów nigdy nie powinno być postrzegane jako prosty problem. Pacjenci z wypadnięciem mają ogólnoustrojowy deficyt, którym należy się zająć, aby zapewnić długotrwałe zdrowie i dobre samopoczucie. Podczas gdy naprawa wypadniętego obszaru ciała w zadowalający sposób łagodzi objawy, zawsze ważne jest, aby lekarz podjął kolejny krok w celu zidentyfikowania pierwotnej przyczyny.

Nadmiar zimna w wątrobie - jaką dietę zastosować?

Unikamy:

 • nadmiaru smaku kwaśnego, z wyjątkiem octu jako dodatku do zakwaszania potraw,
 • surowych i ochładzających produktów, szczególnie jeśli na zewnątrz też jest jeszcze chłodno: zimnych napojów, lodów, pomidorów, cukinii, ogórków,
 • oszczędnie też z kawą i herbatą, które ochładzają nerki.

Wzmacniamy przede wszystkim Yang nerek i śledziony. Spożywamy więcej produktów o smaku ostrym, które ogrzeją i poruszą zastój. Potrawy najlepiej aby były pieczone w piekarniku, długo gotowane, np. zupy mocy czy przygotowywane w woku. Dokładną listę zalecanych produktów opisałam w e-booku Zdrowie to takie proste

Niedobór energii Qi śledziony - jaką dietę zastosować?

Należy w tym przypadku unikać lub wyeliminować całkowicie:

 • produkty przetworzone,
 • surowe, zimne pożywienie i płyny,
 • biały cukier,
 • produkty mleczne,
 • kawę,
 • świeży chleb,
 • warzywa takie jak sałata, ogórki, cykoria, bakłażan, cukinia (jadane na surowo),
 • należy też unikać produktów sojowych.

W diecie stosujemy głównie produkty ogrzewające o termice ciepłej oraz smak słodki. Dobrym sposobem przygotowywania posiłków będzie pieczenie w piekarniku z aromatycznymi ziołami. Dokładną listę zalecanych produktów opisałam w e-booku Zdrowie to takie proste