Zdrowe piersi to zdrowa dieta, zdrowe emocje i przede wszystkim odpowiednia troska o siebie.

 

Zdrowe piersi to zdrowa dieta, zdrowe emocje i przede wszystkim odpowiednia troska o siebie.

Zdrowe piersi to zdrowa dieta, zdrowe emocje i przede wszystkim odpowiednia troska o siebie.

Statystyki są bardzo smutne – nowotwór piersi plasuje się w czołówce jeśli chodzi o nowotwory złośliwe. Rocznie umiera z jego powodu ponad 5 tysięcy kobiet (dane z 2012 roku) i liczby te niestety z roku na rok rosną. Co my, kobiety, możemy same zrobić dla własnego zdrowia, dla zdrowia naszych piersi? Czy badanie się, różnymi dostępnymi metodami, jest wystarczające by zapobiec chorobie? Statystyki pokazują, że nie, że potrzebne jest znacznie coś więcej. Powinnyśmy przyjrzeć się dokładnie temu jak żyjemy na co dzień, jakie emocje nam towarzyszą, w jakich relacjach funkcjonujemy, jak się odżywiamy i jaki tryb życia generalnie prowadzimy. Właśnie w tych obszarach jest klucz do zdrowia, nie tylko naszych piersi, ale całego ciała i umysłu.
 

Piersi dla zdrowia potrzebują naszej bezwarunkowej akceptacji

Ile z nas stojąc przed lustrem ciągle jest z czegoś niezadowolona. Za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, piersi za małe, za obwisłe, za duże. Sprawdź jak się czujesz ze swoim ciałem, popatrz na siebie w lustrze, na swoje nagie odbicie, co widzisz? Kogo widzisz? Czy akceptujesz siebie taką jaka jesteś? Czy dostrzegasz swoje piękno?
Nie spotkałam kobiety, która bez żadnego „ale” stwierdziłaby, że kocha siebie taką jaka jest, a od akceptacji tak na prawdę zaczyna się szacunek i miłość do samego siebie. Odrzucając jakąkolwiek część swojego ciała, odrzucasz cząstkę siebie. To jest moment by powiedzieć do siebie, do tego odbicia w lustrze, że jesteś piękna, wszystko jest właściwe, nic nie wymaga korekty i zmiany.
Wiem, że to może nie być łatwe, szczególnie kiedy naokoło promuje się piękno, młodość, nieskazitelną urodę, idealne kształty – jest to często tylko efekt dobrego retuszu, makijażu, a nie odbicie rzeczywistości.
Szczególnie piersi potrzebują też łagodnego ich traktowania. Wykorzystuj każdą kąpiel na chwilę masażu, nie ukrywaj ich rozmiaru za uciskającym biustonoszem, nie unoś sztucznie za pomocą metalowych fiszbin, daj im odpoczywać w wygodnej, bawełnianej bieliźnie.
My kobiety potrzebujemy nieustannie uczyć się szacunku wobec własnych piersi i ciał – bez względu na to czy nasze piersi są małe, czy duże. Doceniajmy piersi jako źródło troski i przyjemności dla nas samych jak i dla innych, a z pewnością ich zdrowie ulegnie bardzo szybko poprawie.
 

Piersi dla zdrowia potrzebują naszej równowagi emocjonalnej

Jak się czujesz kiedy po raz kolejny idziesz na badanie mammografii czy ultrasonografii? Boisz się z pewnością o ich wynik, czekanie to wieczność, a lęk nie pozwala racjonalnie myśleć o niczym innym. Ten lęk jest jednym z najbardziej destrukcyjnych uczuć dla zdrowia każdego.
Piersi leżą w czwartym centrum energetycznym , w którym obok nich są serce i płuca. Wszystkie one są bardzo wrażliwe na emocje – szczególnie takie jak gniew, złość, frustracja, smutek, żal czy poczucie krzywdy.

Wielu autorów, wielu książek opisuje choroby piersi, w tym nowotwory, z punktu widzenia braku równowagi między dawaniem i braniem. Nam, kobietom, wydaje się, że im więcej będziemy dawały z siebie innym, tym większą w ten sposób okazujemy miłość. Piękne jest dawać innym , swój czas, swoją troskę i opiekę, pod warunkiem, że to nas nie wyczerpuje, nie uszczupla naszych własnych zasobów energetycznych, nie prowadzi do zaniedbania i wyczerpana fizycznego i umysłowego. W przeciwnym razie wytworzy się poczucie krzywdy, żal, poczucie poświęcania się dla innych kosztem siebie. Nie stawiajmy siebie i swoich potrzeb na samym końcu, nie odmawiajmy sobie troski, miłości i uwagi. „Kochajmy bliźniego swego jak siebie samego”.

Istnieją badania naukowe, których wyniki pokazują, że ryzyko rozwoju raka piersi wzrasta dwukrotnie, jeśli w ciągu ostatnich kilku lat kobieta doświadczyła takich sytuacji życiowych jak rozwód, śmierć bliskiej osoby lub utrata pracy. Warto zwrócić uwagę, że to nie o stratę samą w sobie chodzi, gdyż takie sytuacje mogą zdarzyć się każdemu, a chodzi raczej o nieumiejętność pełnego wyrażenia żalu, uwolnienia się od niego i zmiany postrzegania danej sytuacji w bardziej zdrowy dla osoby sposób.

Inne badania pokazały, że kobiety chorujące na raka piersi bardzo często tłumiły wiele negatywnych emocji, nie potrafiąc ich właściwie wyrazić. Często ukrywały swój gniew pod maską uprzejmości by utrzymać wizerunek miłej i dobrej osoby.
 

Piersi dla zdrowia potrzebują odpowiedniej diety

Wiadomym jest, na podstawie wielu badań, że wiele nowotworów ma związek z niewłaściwym odżywianiem się, gdzie chodzi głównie o nadmierne spożycie mięsa, cukru czy produktów z białej mąki. Są to produkty, które w przypadku jakichkolwiek chorób, nie tylko piersi, należałoby bardzo mocno graniczyć, a najlepiej wykluczyć z codziennego jadłospisu. Mięso, to z hodowli przemysłowych, gdzie używa się antybiotyków czy hormonów wzrostu, to źródło ksenoestrogenów, które mogą być początkiem wielu zmian chorobowych piersi. Piersi nie lubią też kofeiny, a to czy reagują na nią źle, rozpoznamy po tym, czy są bolesne, tkliwe i mastopatyczne. Nasilone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są sygnałem aby mocno ograniczyć lub odstawić kawę przynajmniej w drugiej połowie cyklu.
Alkohol również szkodzi zdrowiu piersi. Wiele badań naukowych potwierdza, że jego spożycie ma wpływ na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. Wiele kobiet często sięgają po alkohol by zagłuszyć tłumione uczucia pustki, żalu i tęsknoty za innym, lepszym życiem.

Nasze piersi odwdzięczą się dobrym zdrowiem, jeśli nasza dieta będzie bogata w błonnik, a ten znajdziemy w warzywach i owocach. Błonnik pomoże pozbyć się z organizmu szkodliwych związków, w tym nadmiaru estrogenów. Szczególnie cenne są zielone warzywa jak brokuły, kapusta czy jarmuż. Do diety warto włączyć siemię lniane jako bogate źródło lignanów i kwasów omega 3 raz ryby morskie.
Piersi potrzebują równowagi hormonalnej, a szczególnie optymalnego poziomu progesteronu. Jego poziom możemy zbadać laboratoryjnie. Bardzo dobrym naturalnym jest Nature’s Precise Cream – naturalny progesteron w kremie firmy Sarati Labolatories.

Jestem przekonana, że wprowadzenie zmian w diecie, wyeliminowanie szkodliwych produktów, włączenie zdrowych, odpowiednia dawka ruchu są w stanie zdziałać cuda dla naszego zdrowia. To jest zresztą jeden z najważniejszych przejawów prawdziwej troski o siebie.
 

Kochana kobieto jesteś ważna

Kobiety, które dotykają problemy związane z piersiami, w pewnym momencie dla własnego zdrowia i szczęścia powinny stać się egoistkami. Od zdrowego egoizmu rozpoczyna się właściwa troska o siebie – troska o swoje potrzeby, o niezbędny czas odpoczynku, o możliwość realizacji marzeń, o równowagę emocjonalną. Wyrozumiałe otoczenie, w postaci najbliższych osób, powinno sprzyjać w tej przemianie i być jednocześnie wsparciem. Często dzieje się jednak tak, że kobieta próbując robić coś w końcu dla siebie, wpędzana jest w poczucie winy, że nie należycie wypełnia swoje obowiązki jako matka czy żona. Powoduje to jej rezygnację z siebie, frustrację, tłumiony gniew i złość, prowadząc do destrukcji zdrowia. Jeśli jesteś jedną z wielu kobiet, która doświadcza chorób piersi, pamiętaj, że to twoje mądre decyzje i wybory, nawet jeśli wydają się bardzo trudne, są jedyną drogą do Twojego zdrowia. Życzę Ci odwagi!