Dna moczanowa - e-book

 

Dna moczanowa to choroba, która występowała już w starożytności, a pierwszy kliniczny opis oraz określenie jej jako “podagra” opracował prekursor współczesnej medycyny Hipokrates.
Nazywana jest często chorobą bogaczy, ponieważ dotyka głównie społeczeństwa w bogatych i rozwiniętych krajach. Rosnąca zamożność ludności pociągnęła za sobą zwiększenie ilości spożywanego mięsa czy owoców morza, produktów przetworzonych, a są one (spożywanie w nadmiernej ilości) jedną z głównych przyczyn powstawania dny moczanowej. Dla porównania w krajach azjatyckich, gdzie tradycyjna dieta oparta jest na ryżu i warzywach dna moczanowa jest bardzo rzadko występującą dolegliwością.
Ośmielę się stwierdzić, że nie tylko dnę moczanową, ale wiele innych powszechnie występujących chorób cywilizacyjnych, można by było określić jako choroby bogaczy.

Dna moczanowa - Katarzyna Majtczak

Według Chew Siew Tianga, lekarza z kliniki Eu Yan Sang TCM, dna moczanowa jest formą reumatyzmu i jest uważana za zespół podwójny, spowodowany zarówno czynnikami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi, głównie wiatrem, wilgocią, ciepłem i zimnem. Te cztery patogeny kiedy się zmieszają i stworzą różne kombinacje, zaczynają zakłócać przepływ energii Qi i krwi w meridianach ciała. Kiedy przepływ ten jest zakłócony i gdy energia Qi zatrzymuje się w kanałach prowadzi to do bólu, gromadzenia się płynów i wielu innych towarzyszących objawów.

Poradnik jest w formie elektronicznej, link do jego pobrania trafia automatycznie po dokonaniu zakupu na wskazany adres e-mail.