Wypadanie włosów – przyczyny i naturalne sposoby

Włosy nagłówek

Włosy są symbolem siły życiowej człowieka i choć naturalnym zjawiskiem jest ich wypadanie, gdyż w ciągu dnia tracimy ich około 70, to z pewnością możemy zapobiec przedwczesnej i nadmiernej ich utracie. Zdrowe odżywianie z pewnością będzie tym głównym czynnikiem, który pomoże uporać się z problemem. Według medycyny chińskiej istnieje kilka głównych przyczyn tego stanu, warto więc je poznać i wyeliminować.
Pomimo, że problem łysienia dotyczy głównie mężczyzn, to prawdziwym utrapieniem jest dla kobiet, która z nas nie chciałaby mieć pięknych, gęstych i lśniących włosów. Na każdym etapie życia problem z włosami może wystąpić, to zależy od diety głównie, nie mniej jednak okres menopauzy i zaraz po niej, jest takim momentem, w którym nasila się bardziej. Szacuje się, że u około jednej trzeciej Pań w tym wieku wypadają włosy. Czas więc przyjrzeć się swojej diecie i podjąć odpowiednie działania. Nigdy nie jest za późno, a jeśli będziemy wytrwali i konsekwentni osiągniemy upragniony cel. Oto główne przyczyny.
 

Wypadanie włosów a energia odziedziczona (Jing)


Na kondycję naszych włosów wpływa zasób odziedziczonej po rodzicach energii, zwanej w medycynie chińskiej Jing. Energia ta przechowywana jest w nerkach, dlatego też jakość włosów, ale nie tylko, również zębów, kości czy choroby uszu, utożsamiane są właśnie z kondycją nerek. Nasza wrodzona energia Jing determinuje naszą konstytucję ciała, długość naszego życia (jej wyczerpanie kończy nasze życie), podatność na choroby, szybkość i sposób starzenia się. Ta energia niestety jest nieodnawialna, dlatego dbanie o jej zasoby, nie wyczerpywanie, jest fundamentalną kwestią jeśli chodzi o zdrowie oraz jakość i długość życia. Istnieje jeszcze Jing nabyte, które czerpiemy z pożywienia, nie mniej jednak kiedy wyczerpiemy Jing dziedziczone, życie się skończy. Kiedy jesteśmy młodzi, silni, pełni energii, nie przykładamy uwagi do tego jak nasze życie będzie wyglądać w drugiej połowie. Cieszymy się młodością nadużywając często i niepotrzebnie swoich zasobów. Ich nadmierne uszczuplenie w młodości odbije się na starość. Warto zauważyć, że to właśnie na starość wypadają zęby, włosy, kości stają się słabe i kruche, dokucza ból stawów, słabiej słyszymy, pojawiają się zawroty głowy, nasze ciało staje się mało elastyczne, bolą plecy. Wszystkie te dolegliwości związane są z wyczerpywaniem Jing i słabnącą kondycją nerek. Co najbardziej jest wyczerpujące?

 • nadużywanie białka zwierzęcego, słodyczy i słodkich rzeczy, używki (kawa, tytoń i alkohol), metale ciężkie (ołów, rtęć, aluminium) działają destrukcyjnie na nerki i energię Jing w nich zawartą,
 • przepracowanie i towarzyszący często stres, lęk i zaburzenie poczucia bezpieczeństwa.

Warto włączyć do diety produkty, które pomogą wzmocnić Jing. Oto najważniejsze z nich:

 • Mikroalgi (chlorella, spirulina, sinice), więcej o ich leczniczych właściwościach opisałam TUTAJ,
 • Ryby, wątroba zwierząt (ważne by były pochodzenia ekologicznego), zupy na kościach (chodzi o szpik kostny),
 • Trawy zbożowe,więcejpisałam o trawach TUTAJ,
 • Masło klarowane dodawane do przygotowywania potraw poprawia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Przyswajalność tych składników jest najważniejszą kwestią w odbudowie Jing,
 • Mleczko pszczele i pyłek kwiatowy wpływające na długowieczność, wzmacnianie energii,
 • Pokrzywa, wyjątkowo skuteczna dla porostu i wzmacniania włosów oraz odbudowy krwi. Liście pokrzywy są we współczesnej medycynie używane jako środek na nerki, zwiększają porost włosów głowy i ilość krwi, co ewidentnie świadczy o jej zdolności uzupełniania Jing.

O innych leczniczych właściwościach pokrzywy pisałam TUTAJ.
 

Wypadanie włosów a objawy zimna w ciele


Odczucie zimna w ciele również jest związane z kondycją nerek. Osoby takie odczuwają awersję do chłodu, mają tendencję do przykurczu ciała, dzięki któremu ciało chce zachować ciepło. Będą chętnie zakładały na siebie sporo ubrań, a ich kolor twarzy będzie blady. Znam wiele kobiet, które borykają się z problemem wypadania włosów, za każdym razem potwierdza się osłabiony stan ich nerek. Potwierdza to prawdę jaką ma w sobie mądrość medycyny chińskiej. Czym można ogrzać ciało i wzmocnić nerki?

 • Przede wszystkim ograniczeniem lub wyłączeniem szczególnie od jesieni do wiosny surowych i ochładzających pokarmów (sałatek z surowych warzyw, owoców, soków warzywno-owocowych). W artykule (kliknij) szczegółowo opisałam termikę różnych produktów oraz sposoby ich przygotowywania. Warto się zapoznać,
 • Należy dbać o ciepłotę szczególnie okolic nerek, nóg i dolnych części brzucha, unikać długich i gorących kąpieli, choć wydawałoby się, że są rozgrzewające.
 • Z nerkami związany jest lęk, poczucie strachu, brak pewności siebie, warto pracować z tymi emocjami. 

Wypadanie włosów a niedobór białka


Niedobór białka może wystąpić u osób nadużywających alkoholu (uszkodzenie wątroby), u osób nadużywających słodyczy i słodkich napojów oraz u wegan, którzy nie jedzą wystarczająco dużo nasion strączkowych, nasion i orzechów. Osoby spożywające mięso nie będą cierpiały na niedobór białka, u nich jednak wypadanie włosów może być spowodowane paradoksalnie nadmiarem białka, o tym w punkcie o zakwaszeniu krwi. To czy występuje u nas niedobór białka, możemy w bardzo łatwy sposób rozpoznać po kilku symptomach, np.: słabość mięśni i paznokci, utrata włosów, brak sił i energii, podatność na alergie i infekcje (zakłócone zostają reakcje układu odpornościowego), problemy z koncentracją i równowagą emocjonalną.
Najlepszym źródłem białka jest oczywiście to pochodzenia zwierzęcego i pod warunkiem, że z hodowli ekologicznej, inaczej narażamy się na sterydy, antybiotyki i inne środki stosowane w przemysłowej hodowli. Medycyna chińska traktuje jednak mięso jako lekarstwo, czyli do stosowania w małych ilościach i w konkretnych przypadkach, jako lekarstwo, zaleca za to roślinne źródła białka, a najlepsze to:

 • Rośliny strączkowe ( do ich gotowania warto dodać wodorosty, staną się dzięki temu lekkostrawne). Wyjątkiem jest soja, która jest bogata w skrobię, białko i tłuszcz, jest ciężkostrawna. Najlepszą jej postacią są produkty fermentowane z soi jak miso, tempeh, tofu, mleko sojowe,
 • Orzechy i nasiona, należy uważać jedynie z ilością by ie obciążyć wątroby (są źródłem skoncentrowanych białek i tłuszczów). 

Wypadanie włosów a niedobór kwasów tłuszczowych


Czy w naszym organizmie rzeczywiście występuje niedobór kwasów tłuszczowych rozpoznamy nie tylko po wypadających włosach, ale też po takich problemach jak sucha i łuszcząca się skóra, występowanie egzemy, problemy z paznokciami, kamienie żółciowe, żylaki, problemy z wątrobą czy podatność na infekcje. Wydawałoby się, że dostępność i duże spożycie dostępnych na rynku różnych olejów nie powinno powodować niedoborów. Jednak wiele do życzenia pozostawia ich jakość. Często zjełczałe, w większości rafinowane, długo i w złych warunkach przechowywane nie są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych. Dlatego warto zastosować kilka ważnych zasad by uzupełnić potencjalne niedobory:

 • nie kupuj oleju rafinowanego ( informację czy jest rafinowany znajdziesz na etykiecie), do smażenia używaj masła klarowanego, lub podgrzej do niewielkiej temperatury oliwę z oliwek, by następnie udusić w sosie własnym mięso lub warzywa,
 • kupuj ryby kierując się zasadą im mniejsze tym lepiej, gdyż nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi jak rtęć. Wybieraj ryby dzikie, unikaj hodowlanych,
 • każdego dnia wypijaj łyżkę oliwy z oleju lnianego, lub dodawaj ją do sałatek,
 • spożywaj jak najwięcej olejów tłoczonych na zimno, włącz do diety na stałe oliwę z oliwek,
 • codziennie zjadaj porcję różnych orzechów i pestek nasion,
 • ogranicz w diecie produkty zwierzęce na rzecz warzyw, owoców, roślin strączkowych i wodorostów. 

Wypadanie włosów a zakwaszenie krwi


Zakwaszenie krwi jest konsekwencją głównie diety wysokobiałkowej i wysokotłuszczowej. Takie odżywianie prowadzi do uszkodzenia nerek. Dodatkowo w rozumieniu medycyny chińskiej, mięso oraz nabiał klasyfikowane są jako produkty o smaku słodkim. Jeśli więc jemy dodatkowo słodycze, desery, pijemy słodzone napoje podwajamy problem związany z zakwaszeniem krwi. Nadmiar słodkiego pożywienia niszczy witaminę B i inne witaminy, pozbawia organizm cennych minerałów, co wpływa bezpośrednio na problemy z włosami.

Idealnym remedium na odkwaszenie krwi jest marchew. Jest zasadowa, działa oczyszczająco, leczy choroby skóry (trądzik), jest najbogatszym źródłem prowitaminy A, która chroni przed nowotworem, leczy kurzą ślepotę, bóle uszu, pomaga regulować gospodarkę hormonalną. Jest bogactwem krzemu dzięki czemu wspiera metabolizm wapnia.

Kolejnym produktem równoważącym zakwaszenie są figi, polecane szczególnie osobom nadużywającym mięsa i rafinowanych produktów.
 

Wypadanie włosów a niedobór krwi


Włosy są wskaźnikiem jakości krwi. W medycynie chińskiej używa się określenia włosy jako przedłużenie krwi. Zdrowe włosy są lśniące i grube.

Przyczyn niedoboru krwi może być kilka, może to być upośledzone wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, utrata krwi poprzez obfite krwawienia, np.menstruacyjne, jakieś przewlekłe choroby, czy zastój krwi. Niedobór rozpoznamy po takich objawach jak szczupłość ciała, nadmierne wypadanie włosów, ich suchość, siwienie, bladość warg, suchość skóry, drętwienie rąk i dłoni. Będą się pojawiały bóle w dolnej części pleców, nerwowość, anemia, ból głowy, bolesne miesiączki u kobiet. Co można zrobić by sytuację poprawić?

 • Dostarczyć składniki, które pomogą w odbudowie krwi, są to kwas foliowy, żelazo i witamina B12.
 • Pobudzić wchłanianie składników odżywczych. Należy zadbać o kondycję śledziony/trzustki (śledziona nie lubi nadmiaru wilgoci).
 • Pokrzywa, trawa pszeniczna, wodorosty hijiki zawierają dużo odżywczego żelaza oraz chlorofilu. Spożywanie ich jest jedną z najlepszych metod zapobiegania wypadaniu włosów. 

Wypadanie włosów a emocje


Znane jest powiedzenie, że „na ruchliwej ulicy trawa nie rośnie”. Uczucie częstego zamartwiania, niepokoju, ciągłego myślenia i przerabiania różnych spraw, uszkadzają śledzionę i jej podstawową funkcję przyswajania składników odżywczych i produkcji krwi. Koncentracja na problemach, zamiast na znalezieniu sposobu ich rozwiązania, prowadzi do osłabienia umysłu, myśli stają się kompulsywne, zaczynamy sobie wyobrażać najgorsze scenariusze, nie ma możliwości odprężania się i relaksu. Tracimy poczucie bezpieczeństwa, pojawia się niepewność, lęk i obawy, które w konsekwencji uszkadzają też nerki. Robi się błędne koło. Pomogą tu jakiekolwiek techniki relaksacyjne (medytacja, relaksacja, techniki oddechowe), ruch na świeżym powietrzu, skupienie na prostych, najbliższych nam rzeczach i aspektach naszego życia. Również prostota w przygotowywanych posiłkach przyniesie pozytywne rezultaty i uspokoi rozproszony sposób myślenia.

Zdecydowanie więcej informacji o tym, jak dbać o kondycję poszczególnych narządów, jak leczyć w naturalny sposób wiele ich chorób znajdziesz w poradniku „Zdrowie to takie proste” (kliknij)

Polecam też bardzo dobre chińskie zioła, dostępne niestety na platformie Amazon.
Chińskie zioła