Chlorofil - Naturalny lek na wiele chorób

Chlorofil nagłówek

Od niepamiętnych czasów wykorzystywano leczniczą moc zielonych roślin. W czasie choroby pacjent żywiony był wyłącznie różnego rodzaju trawami i zielonymi roślinami bogatymi szczególnie w chlorofil, ale i wiele innych cennych witamin i minerałów.

Zieleń, nie tylko ta z roślin, ma w sobie potężną moc uzdrawiania, a przez wielu terapeutów nazywana jest często królem kolorów. Uspokaja, likwiduje dysharmonię, wzmacnia i energetyzuje, jak budząca się do życia wiosna ze swoją niesamowitą energią. Według medycyny chińskiej kolor ten działa leczniczo na wątrobę, dlatego wiosna, kiedy wszystko wokół emanuje zielenią to najlepszy czas na oczyszczanie tego narządu. Więcej o chorobach wątroby i ich leczeniu przeczytacie w tym artykule

Chlorofil będący głównym składnikiem wielu zielonych roślin nazywany jest krwią roślin. Jego struktura cząsteczkowa jest bardzo podobna do struktury hemoglobiny, zawartej w czerwonych ciałkach krwi. Różnica między nimi dotyczy atomu magnezu (występującego centralnie w cząsteczce chlorofilu) oraz atomu żelaza (znajdującego się w centrum cząsteczki hemoglobiny). Zielone rośliny powinny stanowić główne źródło pozyskiwania składników odżywczych i stanowić podstawę codziennej diety, do czego gorąco zachęcam. Na pozytywne efekty nie trzeba będzie długo czekać.




 

Właściwości lecznicze chlorofilu

Rośliny zielone to nie tylko źródło cennego chlorofilu, ale bogactwo kwasów omega 3, wielu witamin i minerałów jak m.in. fosfor, wapń, magnez, krzem, cynk, witaminy C, prowitaminy A, które z kolei odgrywają ważną rolę w wielu procesach zachodzących w naszych ciałach.

  • Spożywanie zielonych roślin, bogatych w chlorofil zwiększa zawartość tlenu w tkankach, a nasycenie organizmu tlenem jest uważane za najważniejszy czynnik w leczeniu nowotworów i wielu chorób zwyrodnieniowych. Złośliwe komórki rakowe żyją w środowisku beztlenowym, dlatego dostarczenie im tlenu i zwyczajnie je zabija. Zawarty w zielonych roślinach chlorofil pomaga w nasyceniu tkanek tlenem.
  • Zielone rośliny dzięki właśnie zawartemu w nich chlorofilowi hamują rozwój wirusów i wspierają wydalanie z płuc pozostałości oparów chemicznych, pyłu węglowego czy dymu tytoniowego.
  • Zielone pokarmy ułatwiają również trawienie białek i tłuszczów, które spożywane w nadmiarze są często przyczyną rozwoju nowotworu jelita grubego. Bogate w chlorofil produkty są szczególnie korzystne dla osób spożywających duże ilości białek zwierzęcych.
  • Zielone rośliny bogate w chlorofil wspierają proces oczyszczania krwi. Funkcje oczyszczania pełni wątroba i nerki, niestety narządy te są bardzo często przeciążone i nie pełnią swojej funkcji należycie. Zanieczyszczona toksynami krew jest powodem chorób skóry, przez którą nadmiar toksyn próbuje się wydostać.
  • Rośliny zielone są doskonałym źródłem i remedium na niedobór wapnia, a dzięki zawartości chlorofilu i magnezu zwiększa się jego przyswajalność.
  • Produkty bogate w chlorofil ze względu na liczne właściwości przeciwzapalne i odtruwające mają ogromne znaczenie w leczeniu niemal wszystkich rodzajów zapalenia stawów, artretyzmu i reumatyzmu.
  • Rośliny bogate w chlorofil są skuteczne w zwalczaniu drożdżycy Candida albicians, gdyż zawarte w nich enzymy pomagają rozłożyć substancje trujące lub trudne do strawienia.
  • Chlorofil zawarty w zielonych roślinach wspiera leczenie cukrzycy. Cukrzycy często towarzyszy zakwaszenie krwi, zatrucie organizmu i różnego rodzaju stany zapalne, dlatego alkalizujące i odtruwające właściwości chlorofilu są skuteczne w leczeniu tej choroby.
  • Chlorofil posiada właściwość aktywowania enzymów, które produkują witaminę E i K oraz biorą udział w przemianie karotenu w witaminę A. Dlatego produkty i pokarmy zielone, które są również źródłem karotenu, zamieniają znacznie więcej swojego karotenu na Witaminę A niż pokarmy żółte. Szczególnie osobom z niedoborem Witaminy A zaleca się więc spożywanie zielonych roślin bogatych w chlorofil.
  • Rośliny zielone bogate w chlorofil są skuteczne w leczeniu stanu zapalnego śluzowej wyściółki żołądka.
  • Osoby z objawami gorąca (mają ciemnoczerwony język z żółtym nalotem i niechęć do gorąca) i tendencją do stanów zapalnych, takich jak: artretyzm, wrzody, zapalenie wątroby, zapalenie żołądka, trzustki, ropiejące rany bezwzględnie powinny stosować produkty bogate w chlorofil.
  • Chlorofil wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit, a stabilizacja flory bakteryjnej jelit niezbędna do przekształcania i przyswajania składników odżywczych.
  • Pokarmy chlorofilowe regulują cykl menstruacyjny oraz zapobiegają wypadaniu włosów.



 

Rośliny bogate w chlorofil zasługujące na szczególną uwagę


Trawa pszeniczna i jęczmienna

Z różnych jej postaci dostępnej na rynku polecam tą w formie sproszkowanej. Spożywanie warto rozpocząć stopniowo, zaczynając od jednej łyżeczki dziennie rozpuszczonej w pół szklanki ciepłej wody na godzinę około godzinę przed posiłkiem.

Stopniowo tą dawkę można zwiększać, aż dojdzie się do poziomu 2 łyżeczek na szklankę ciepłej wody 3 razy dziennie przed posiłkami. Nie jest ona smaczna, smakuje jak trawa po prostu, ale trzeba się przemóc i powoli małymi łyczkami wypijać. Trawy są z natury ochładzające, dlatego z jednej strony wskazane dla osób z objawami gorąca, z drugiej jednak osoby z objawami wychłodzenia (np. z luźnymi stolcami) powinny ją stosować z ostrożnością.

Na szczególne korzyści ze spożywania traw należy wymienić:

  • odtruwanie organizmu, co jest szczególnie ważne w chorobach zwyrodnieniowych stanów zapalnych (artretyzm);
  • wsparcie rozwoju korzystnej flory bakteryjnej;
  • leczenie drożdżowców typu Candida albicians

Mikroalgi – Spirulina i Chlorella

Te algi stanowią najbogatsze źródło chlorofilu, a ten z kolei jak wiadomo ma silne właściwości odmładzające i oczyszczające. Bogate są również w białko, beta-karoten, kwasy nukleinowe, które opóźniają procesy starzenia poprzez wspomaganie odnowy komórek.

Algi te uprawia się w kontrolowanym środowisku, a w sprzedaży znane są w postaci sproszkowanej. Mają one smak słony i termicznie są wychładzające, przy czym chlorella nieco mniej. Chlorella posiada też mniej białka niż spirulina, z kolei ma dwa razy więcej kwasu nukleinowego i chlorofilu. Dostępne są w sklepach zielarskich tabletki ze sproszkowanej spiruliny razem z chlorellą.

Spirulina łagodzi dolegliwości wynikające ze spożycia w nadmiarze białka zwierzęcego. Odpowiednia będzie dla osób, które cierpią na cukrzycę, nadwagę, nowotwory, hipoglikemię, artretyzm. Najważniejsze jej lecznicze właściwości to:

  • wspomaganie leczenia wątroby uszkodzonej nadmiarem mięsa, alkoholu, używek;
  • oczyszczanie naczyń krwionośnych;
  • sprzyja rozwojowi właściwej flory bakteryjnej;
  • hamuje rozrost drożdżycy

Chlorella - najlepszy efekt uzyskuje się stosując ją w połączeniu ze spiruliną, która ma nieco inny skład i właściwości, w ten sposób uzupełniają się wzajemnie.

  • wzmacnia układ odpornościowy;
  • pomaga leczyć zaburzenia wynikające z nadmiaru grzybów i wirusów;
  • pomaga w leczeniu cukrzycy, hipoglikemii;
  • obniża poziom cholesterolu

Natka pietruszki

To nie tylko bogate źródło chlorofilu, ale też Witaminy C (zawiera jej kilka razy więcej niż owoce cytrusowe), jest też jednym z najbogatszych źródeł prowitaminy A, wapnia, żelaza, magnezu. Pietruszkę można zjadać na surowo, ale równie skuteczna będzie w postaci wywaru zrobionego ze świeżej natki. Dlaczego warto spożywać ją regularnie? Ponieważ:

  • zapobiega rozwojowi nowotworów;
  • jest moczopędna, dzięki czemu pomaga w różnych dolegliwościach nerek i pęcherza moczowego;
  • wysusza nagromadzony śluz, będący często powodem otyłości;
  • w smaku jest ostra, a termicznie ogrzewająca dzięki czemu poprawia funkcje trawienne;
  • przydatna w leczeniu kamieni nerkowych i w pęcherzyku żółciowym;
  • likwiduje nieświeży oddech;
  • jest dobrym kosmetykiem na twarz – wywar z pietruszki poprawia krążenie i koloryt skóry

Lucerna

Jej bogactwo minerałów związane jest z długością korzeni jakie zapuszcza w ziemię, by te minerały czerpać (aż do 30 m). Inna nazwa tej rośliny to al-falfa („ojciec wszystkich pokarmów”), którą nadali Arabowie. Lucerna zawiera wiele enzymów ułatwiających przyswajanie białek, tłuszczów i węglowodanów, ale jest też bogatym źródłem białek, karotenu, wapnia, żelaza, magnezu, potasu, fosforu, krzemu, cynku i oczywiście chlorofilu. Spośród niezliczonych właściwości leczniczych warto zwrócić szczególnie uwagę na:

  • ma właściwości moczopędne więc korzystnie wpływa na układ moczowy;
  • oczyszcza organizm – jelita, oraz szkodliwe kwasy z krwi;
  • skuteczna w leczeniu wrzodów układu trawiennego;
  • wspomaga w procesie odchudzania;
  • jest sprawdzonym lekiem na zaburzenia kostne, takie jak artretyzm;
  • zalecana w przypadku kamieni żółciowych

Jedną z najlepszych form spożywania lucerny są jej kiełki, jako dodatek do sałatek czy kanapek. Polecam samodzielne kiełkowanie różnych nasion, nie tylko lucerny. Dostępna jest też w postaci suszu (proszku, tabletek czy kapsułek). Nadaje się wtedy do robienia leczniczego naparu (1 łyżka nasion lub suszonych liści zalana 1 litrem wrzątku). Można ją wykorzystywać jako przyprawę do zup.

Na uwagę zasługują również wszystkie inne zielone, bogate w chlorofil i wiele innych cennych minerałów i witamin warzywa - jarmuż, sałata liściasta czy kapusta włoska.


Na zakończenie słowo o czystej postaci wyekstrahowanego chlorofilu dostępnego w sklepach ze zdrową żywnością. Najlepszy będzie ten, w składzie którego, obok zielonych warzyw, będzie przede wszystkim lucerna. Bezwartościowy będzie chlorofil pozyskany w drodze syntezy chemicznej. Rośliny zielone mają tą przewagę, że oprócz chlorofilu są bogactwem innych minerałów i witamin niezbędnych dla naszego zdrowia, dlatego spożywając chlorofil w czystej postaci ważne jest aby go łączyć ze spożyciem warzyw w naturalnej postaci.